Lukáš Kovanda: Turecko v přelomovém bodě, centrální banka dnes rozhoduje o sazbách

13.09.2018 18:51 | Zprávy

Rozvíjejícím se trhům objektivně nepřeje současné utahování měnových šroubů v USA. Zrovna Turecko si ale za slábnoucí liru a tamní měnovou turbulenci může z podstatné míry samo.

Lukáš Kovanda: Turecko v přelomovém bodě, centrální banka dnes rozhoduje o sazbách
Foto: lukaskovanda.cz
Popisek: Lukáš Kovanda

Ankara si zatím stále není ochotná vzít dostatečné ponaučení z měnové turbulence, kterou si v tomto měsíci prošla. Situaci „záplatuje“ dílčími a nepřímými zásahy. Kromě změn v oblasti zdanění úspor omezuje třeba možnosti spekulovat na pokles turecké liry nebo snižuje rezervní požadavky bankám, aby bylo v tamním bankovním systému více likvidity. To ale nestačí. Je tak vlastně jen otázkou času, kdy se lira propadne na nové historické minimum. Pokud prezident Erdogan nepřestane tlačit na centrální banku země, aby nezvyšovala sazby, a pokud se centrální banka k razantnímu zvýšení sazeb neodhodlá, bude to s Tureckem dále hodně nahnuté. Dnes má tedy centrální banka možnost.

Nejnovější, srpnové údaje přitom signalizují pád důvěry napříč tureckou ekonomikou. Meziměsíční pokles důvěry postihl všechny klíčové segmenty, od maloobchodu přes služby až ke stavebnictví. Celková důvěra pak klesla nejníže od března 2009, tedy za poslední takřka desetiletí. To už je docela alarmující. Právě rapidně se horšící nálada řadových Turků je tím, co Erdogana nejspíše dožene ke změně jednání. Spíše než dokonce i mezinárodní tlak. Jde totiž o jeho voliče.

Ještě pár měsíců podobně varovných čísel k sentimentu v ekonomice a Erdogan se bude muset rozhodnout. Buď poslechne varování trhů a dá – byť dávno po dvanácté – centrální bance konečně „zelenou“ k razantnímu řešení situace, tj. dramatickému zvýšení úrokových sazeb. Nebo se ocitne na šikmé ploše možných sociálních bouří, ba i silového řešení celé situace. Doufejme, že si vybere to první. A rozhodně nejen proto, že problémy turecké liry tak trochu stahují třeba i českou korunu. To je ještě to nejmenší.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Močálem černým kolem bílých skal

14:52 Ivo Strejček: Močálem černým kolem bílých skal

Inaugurační řeč Donalda Trumpa byla velkolepá. Odečteme-li z ní obvyklá Trumpova bombastická vyjádře…