K růstu přispěla především výroba motorových vozidel. Na meziročním růstu se však podepsal výrazně vyšší počet pracovních dní ve srovnání s předchozím rokem. Po očištění o tento efekt tuzemský průmysl meziročně klesl o 0,2 %.
Pro tento rok odhadujeme mírné zpomalení tempa růstu na stále solidní 4 %. V druhé polovině roku očekáváme zpomalení evropských ekonomik, které se negativně dotkne i tuzemského průmyslu. Ten bude limitovat i vysoká srovnávací základna z úspěšného předchozího roku, ale hlavně pokračující nedostatek volných pracovníků na trhu práce a další posilování koruny.
K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěly automobilový průmysl (příspěvek 2,1 p.b., růst o 11,4 %), výroba konstrukcí a kovodělných výrobků (1,3 p.b., růst o 13,6 %) a výroba elektrických zařízení a strojů (oba 0,9 p. b., růst o 8,3 % a 6,6 %). Průmyslová produkce poklesla v energetickém průmyslu (-2,2 p.b., pokles o 18,0 %), výrobě pryžových a plastových výrobků (příspěvek -0,1 p.b., pokles o 0,8 %) a ostatních dopravních prostředků (příspěvek -0,1 p.b., pokles o 8,2 %).
Objem nových zakázek meziročně vzrostl o 0,6 %. Zakázky ze zahraničí poklesly o 0,4 %. Nové zakázky z tuzemska zrychlily na 2,9 %. Podle březnové statistiky vzrostla meziročně průměrná měsíční mzda v podnicích nad 50 zaměstnanců o 9,2 % na 34 437 Kč a celková zaměstnanost vzrostla o 2,1 %.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV