Miroslav Macek: Nikdy nevíte, jakou ptákovinu a jaké další zdanění si na nás zase vymyslí

16.10.2019 8:39 | Zprávy

Středeční glosy Miroslava Macka

Miroslav Macek: Nikdy nevíte, jakou ptákovinu a jaké další zdanění si na nás zase vymyslí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek

Dodatečné snížení finanční náhrady za křivdy způsobené zločinným komunistickým režimem míří proti demokratickým principům právního státu založenému na úctě a svobodám k právům člověka. Zákonodárce tím porušil principy právní jistoty, důvěry v právo, jeho předvídatelnost a ochrany nabytých práv jako stěžejní principy demokratické společnosti. Porušil též právo dotčených subjektů vlastnit majetek,“ konstatoval soudce zpravodaj Jaromír Jirsa při vynesení rozsudku, jímž Ústavní soud zrušil dodatečné zdanění církevních restitucí.
Bohužel v jiných případech je vzhledem k vládnoucí garnituře (včetně té eurounijní) obzvláště předvídatelnost práva téměř nemožná, neboť nikdy nevíte, jakou ptákovinu a jaké další zdanění si na nás zase vymyslí.

***

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Rozhodl tak Obvodní soud pro Prahu 1.
Dle mého názoru zcela správně. Pokud se podíváte na definici státu, tedy že stát je základní územní mocenská jednotka, instituce (či organizace) disponující mocí vládnout, soudit a vytvářet zákony společnosti (státu), a je vymezen státní mocí, státním lidem (státním občanstvím) a státním územím, pak nechápu, proč by se „státní lid“ měl někomu omlouvat za něco, co nikdy nepronesl.

***

Věty z diskuse na letošním setkání FORUM 2000 s podtitulem „Jak obnovit naděje roku 1989“:
"Demokracie není to samé, co svoboda. Protože svoboda může vést k tomu, že si lidé zvolí diktátora."
"Arabské jaro byl pokus o demokracii. Že vedl k vzestupu radikálního Islámu, bychom mu neměli vyčítat, vždyť v Americe vedla demokracie ke zvolení Trumpa."
"Největší chybou Nobelova výboru bylo ocenění pro Su Tij, to dnes už víme, ale tehdy, když jsem s ní spolupracoval, jsme si ještě mysleli, že je jedna z nás."
"Měli bychom se vymezit proti elitám, protože jinak lidé, kteří k elitám nepatří, budou volit vůdce, kteří demokracii ohrozí."

***

Jiří Procházka na Facebooku:
Začínám mít ve velké oblibě experty. Na oteplování, na elektromobilitu a teď nově i na zrušení letního času. Prý nám to přinese spoustu výhod. Jako pamětník si vzpomínám na experty, kteří tvrdili, kolik přínosů bude mít zavedení letního času. Zkrátka kam se hrabe slavná teorie relativity. Ale čas je podle mne jen jeden, ten letní nám vnutili sociální inženýři. Právě i s pomocí těch expertů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

15:16 Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

Předcházejí článek Netečná veřejnost byl provokací, která měla vzbudit zájem veřejnosti o zmatenou n…