S ohledem na únorovou inflaci tak nelze vůbec vyloučit, že Česká národní banka na březnovém zasedání zvýší hlavní úrokovou sazbu na 5 %.
V meziměsíčním srovnání byl růst spotřebitelských cen opět velmi plošný. Hlavním přispívatelem do meziměsíční inflace v únoru byl oddíl bydlení, kde především dále zdražovala elektřina a zemní plyn. Kladně do meziměsíční inflace v únoru přispívaly i dražší potraviny a pohonné hmoty. Zdražovaly dovolené s komplexními službami či restaurace.
V meziročním srovnání do celkové inflace v únoru opět až na výjimky přispívaly všechny oddíly spotřebního koše. Nejvíce přitom oddíl bydlení, voda, energie, paliva a to jak kvůli razantnímu růstu cen energií, tak i kvůli imputovanému nájemnému. Významným přispívatelem do inflace byl v únoru opět i oddíl doprava a to jak kvůli vysokým cenám pohonných hmot, tak i kvůli růstu cen automobilů. V neposlední řadě začaly do inflace stále více přispívat i dražší potraviny. Dvouciferně rostly ceny v restauracích.
Velmi silný růst inflace lze následně očekávat v březnu a to s ohledem na prudký růst cen ropy a zemního plynu na světových trzích a tím pádem i pohonných hmot. Slabší byl navíc i kurz koruny. Pravděpodobnost, že se v březnu s meziroční inflací dostaneme významně nad 12 %, je velmi vysoká.
S ohledem na současný vývoj na trhu s komoditami je zároveň pro letošek nutné počítat s ještě výraznějším růstem spotřebitelských cen. To, zda se bude v souhrnu za letošní rok inflace nacházet „pouze“ kolem 10 % a nebo bude opravdu výrazněji nad 10 %, bude záviset jednak na tom, jak rychle se stabilizuje situace na trzích a válka na Ukrajině a zda nakonec vláda přeci jen nepřistoupí k zavádění cenových stropů či dočasnému snížení DPH.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV