A nemám teď ani tak na mysli ten prvek sebetrýznění. Jen ztráty Německa z neuskutečněných obchodů představují přes 17 miliard eur, spolu s dalšími zeměmi Evropské unie půjde o desítky miliard. Jeden obchodník z Lucemburska, se kterým jsem náhodou včera na téma sankcí diskutoval, mi řekl jednoduše: Bojuji o každého zákazníka, abych přežil a vydělal a nepotřebuji,aby mi stát všechno ještě komplikoval.
Pak je tu ale ještě jeden pohled. A opět nechávám stranou, že cíle sankcí jsou nerealizovatelné. Je to opravdu Rusko, kdo blokuje minský proces? A myslí si někdo, že se Rusko pod vlivem sankcí vzdá Krymu? Pokud si to někdo takhle vidí, pak je to projev nebývalé naivity. Jaký vnitropolitický a vnitroekonomický dopad budou mít sankce ve skutečnosti na ruskou politiku? Prezident Putin bude posilovat samostatnost ruské ekonomiky, modernizovat ji, nahrazovat dovozy domácí produkcí a podporovat ruské podnikatele. A ještě rychleji se vydá do Pekingu. Kdyby se mu sankcemi neuzavřela cesta do Evropy, asi by to nemusel dělat tak rychle. Formuluji to možná příliš přímočaře, ale tak to vidím. A navíc: V boji se zlým Západem si upevňuje nebývalým způsobem svoji vnitropolitickou pozici.
Takže shrnutí? Jestlipak nejsou v Bruselu vlastně parta tajných podporovatelů tak nenáviděného ruského prezidenta?
Autor je vydavatelem Literárních novin.
Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV