Výstava zobrazuje na více než desítce panelů historii romské a židovské menšiny v ČR a věnuje se i mediálnímu obrazu Romů v českých médií. Představuje různé stereotypy a fámy, které byly v poslední době v souvislosti s Romy v médiích uváděny.
„Jsem velmi ráda, že díky projektům, jako je tento, není dnešní den pro veřejnost známý jen jako první jarní, ale také jako mezinárodní den boje proti rasismu. Což je, jak se v posledních měsících i podle řady výzkumů veřejného mínění ukazuje, pro českou společnost stále velmi důležité téma hodné neustálého připomínání,“ řekla při zahájení výstavy Monika Šimůnková.
„Obzvlášť si cením toho, že součástí projektu LUCERNA PROTI RASISMU jsou i programy varující před následky podpory rasismu a xenofobie do škol,“ dodala Šimůnková.
Součástí projektu je kromě zmíněné výstavy i promítání dokumentárního filmu Poslední let Petra Ginze a program navazující na tento film. Ten představuje příběh nadaného česko-židovského chlapce, který zahynul v plynové komoře v Osvětimi. Předtím nakreslil více než 170 obrazů, napsal dva deníky a desítky povídek a v terezínském ghettu po dva roky redigoval a každý týden vydával časopis Vedem. V roce 2003 si jednu z jeho kreseb vzal s sebou na palubu raketoplánu Columbia první izraelský kosmonaut Ilan Ramon. Raketoplán při návratu na zem explodoval. Stalo se to v den nedožitých narozenin Petra Ginze.
Výstavu můžete do konce dubna shlédnout v pasáži Lucerna v Praze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vlada.cz