Komora ustavila koordinační výbor, který bude koordinovat připravované akce občanské neposlušnosti. Ty vyvrcholí v sobotu 21.dubna demonstrací na Václavském náměstí v Praze. Komora osloví Holešovskou výzvu, ProAlt a další protestující nezávislé iniciativy. Nabízí organizační a technické zázemí.
Před dnešním jednání tripartity – kde své zájmy obhajují zástupci vlády, zaměstnavatelů a zaměstnanců – tak odbory vysílají vládě varovný signál. Chceme jednat o přijatelných reformách, ale odmítáme vládní monolog a její antisociální reformy. V takovém případě zastřešíme celonárodní akce občanské neposlušnosti.
Jak to vypadá, nastává horké politické období. Po desetitisících demonstrantů, kteří koncem minulého týdne vyslyšeli Holešovskou výzvu a v Praze a dalších městech žádali odchod vlády i prezidenta Václava Klause, svolaly na pondělní odpoledne demonstraci iniciativy ProAlt, Ne základnám a Alternativa zdola. Na pražském Klárově se sešlo okolo tisíce nespokojených občanů. Námět zněl zajímavě: Přijďte pomoci zatknout vládu! K symbolickému zatčení formou happeningu nakonec i došlo.
Několik set demonstrantů požadovalo odchod vlády i prezidenta Klause také včera. Nejvíce v Brně a v Plzni.
Vzrušené politické období provázejí charakteristické výroky některých osobností. Například ústavní soudkyně Eliška Wagnerová těsně před ukončením svého mandátu prohlásila: „Vláda provádí šílené a asociální reformy, nechci žít v takovém státě!“ Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se v rozhovoru pro deník Právo vyjádřil takto: „S Topolánkovou vládou lidé nesouhlasili, tu Nečasovu nenávidí!“
Jen ještě stále nezaznělo, že příští vláda by měla vyvodit trestněprávní odpovědnost členů současného Nečasova kabinetu a exekutivy obecně. Přitom některé činy kompetentních osob mají zřetelně kriminální nádech.
Stále hlasitěji se ozývají vysokoškoláci. Svůj postoj ostatně již nedávno vyjádřili v Týdnu neklidu. Odmítají vládní návrh zákona o vysokých školách, který by znamenal pronikavé okleštění akademických svobod. Česká konference rektorů již vyzvala resortního ministra Josefa Dobeše k rezignaci.
Ministr nakonec rezignaci také ohlásil; trochu alibisticky ji zdůvodnil seškrtáním 2,5 miliard z rozpočtu na letošní rok. To by prý bylo možno provést – v rozporu s programovým prohlášením vlády – pouze výrazným snížením učitelských platů. Premiér Nečas označil Dobešovu rezignaci za korektní a chlapské rozhodnutí. Další koaliční představitelé, například Petr Gazdík z TOP 09, to vidí jinak: Dobeš opouští vládu, protože jeho ministerstvo nedokázalo připravit reálné projekty, na které byly vyhrazeny desítky milionů z fondů EU.
Rozhlasová stanice Radiožurnál ve své stálé rubrice „O všem s vámi“ včera vyhlásila anketu: Je vám líto, že Josef Dobeš opouští vládu? Záporně odpovědělo téměř 80 % posluchačů… Nejfrekventovanější odpovědi moderátoři během dne citovali. Velmi častá odpověď byla: „Nelituju, vůbec. Nejlepší by bylo, kdyby zmizela celá vláda.“
V internetových diskusích se často objevuje výraz Pražské jaro 2012. Přitom trochu zaráží,že v protestech proti vládě dosud nebyla vůbec slyšet významná sociální skupina, která výrazně ovlivnila sametovou revoluci v listopadu 1989: umělecká sféra. Myslím, že k jejímu hlasu čas dostatečně nazrál.
Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz