Ondřej Dostál: Česká zdravotnická zařízení - chudí zůstanou chudí, bohatí budou dále bohatnout

20.08.2019 15:20 | Zprávy

MZČR vydalo prvotní verzi úhradové vyhlášky pro 2020, která přišla do připomínkového řízení. Již tato verze dává jistou představu, jak regulátor plánuje rozdat peníze daňových poplatníků v příštím roce, a není to příliš pozitivní čtení.

Ondřej Dostál: Česká zdravotnická zařízení - chudí zůstanou chudí, bohatí budou dále bohatnout
Foto: Archív Ondřeje Dostála
Popisek: Právník specializující se na zdravotní právo Ondřej Dostál

„Jestliže byla vyhláška pro rok 2019 stostránkovou změtí vzorečků, určujících jak (ne)zaplatit řádně provedenou péči, vyhláška na rok 2020 je ještě horší. Opět platí pravidlo: nejdřív se domluví, kolik má kdo dostat, a následně se napíše takový vzoreček, aby to z něj vyšlo. Přetrvává princip tzv. historické reference – zjednodušeně chudí zůstanou chudí a bohatí budou dále bohatnout,“ uvedl expert na zdravotnické právo, Ondřej Dostál.

Regionální nemocnice podle něj v tomto nastavení vesměs opět ekonomicky prohrají. Přetrvává totiž tzv. princip objemové limitace, který je nebezpečný pro pacienty. Opět tak není zjevné, co se stane s těmi pacienty, kteří budou "nadpočetní". Jejich úhrada totiž není závazně garantována.

„Vyhláška navíc silně ovlivní to, jaké léky se reálně zobchodují a uhradí. Není vydávána v žádném předvídatelném procesu s možností odvolání. Koeficienty navýšení pro jednotlivé lékové skupiny jsou nastaveny značně náhodně, resp. bez předem známých kritérií – takže některým výrobcům léčiv dá dobře vydělat, jiné zkrátí,“ uvedl dále JUDr. Dostál s tím, že problémy je možné očekávat také s léky, vydávanými v nemocnicích.

„Jak víme, v případě léčiv v lůžkové péči o úhradě nerozhoduje Státní ústav pro kontrolu léčiv, hradí se dle zákona přímo.  U nemocných, které není možné léčit jinak, jde tedy o léky ze zákona hrazené, a to plně, bez nutnosti schvalování revizním lékařem. Dle nové úhradové vyhlášky tyto léky spadnou do "nemocničního paušálu", přičemž upřímně pochybuji, že jsou zakalkulovány do systému CZ-DRG. Vzniká zde tedy obrovské pole pro spory mezi pacientem a nemocnicí, protože pacient si bude moci na smluvní nemocnici podání takového léku vynutit. Pro ni to však bude extrémně nevýhodné,“ uzavírá expert.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

15:57 Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

V článku „Věrchuška a sprostý lid“ jsem uvedl, že vládnoucí vrstvy (věrchuška) se nezajímají o míněn…