Ondřej Kosina: Kdo vyhraje volby v Rumunsku?

27.10.2016 20:36 | Zprávy

Parlamentní volby v Rumunsku se uskuteční 11. prosince a zatím vše nasvědčuje tomu, že zvítězí vládní sociální demokracie. Ačkoliv reputaci expremiéra Victora Ponty poškodily korupční aféry a nedávná vlna protestů, socialisté zůstávají nejsilnější stranou v zemi. Od posledních voleb však došlo v Rumunsku k zásadnímu přeskupení politických sil.

Ondřej Kosina: Kdo vyhraje volby v Rumunsku?
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Mapa, vlajka Rumunska.

Do voleb před čtyřmi lety šla sociální demokracie (PSD) společně se středo-pravicovou aliancí tvořenou Národní liberální stranou (PNL) a Konzervativní stranou (PC). Pod hlavičkou Liberálně sociální unie tato koalice drtivě zvítězila se ziskem 58,6 % hlasů a sociální demokrat Victor Ponta se stal premiérem. V parlamentu ještě zasedli poslanci za středo-pravicovou Alianci pravého Rumunska (ARD – 16,5 %), levicově nacionalistická Lidová strana – Dan Diaconescu (PP-DD – 14 %) a Demokratická unie Maďarů v Rumunsku (UDMR – 5,1 %).

Později se liberálové a konzervativci od sebe distancovali a Konzervativní stranu zasáhly korupční skandály, které zosobňoval její předseda Dan Voiculescu, odsouzený k odnětí svobody za praní špinavých peněz. Liberálové následně v únoru 2014 odešli z vlády a kvůli posunu doprava došlo v PNL k rozkolu, který vyústil vznikem Aliance liberálů a demokratů (ALDE) zahrnující i Konzervativní stranu. Bývalý prezident Traian Băsescu na konci ledna 2014 založil vlastní proevropskou křesťansko-demokratickou formaci – Stranu lidového hnutí (PMP). Populistické uskupení Lidová strana – Dan Diaconescu (PP-DD), vzniklé v roce 2011, bylo rozpuštěno poté, co byl předseda Diaconescu uznán vinným z vydírání. Ve volbách kandiduje i letos založené centristické uskupení Svaz záchrany Rumunska (USR).

Podle dvou posledních průzkumů preferencí ze 14. – 24. září se očekává vítězství sociální demokracie v rozmezí 38 – 45 % hlasů. Na rozdíl od upadajících socialistických a sociálně demokratických stran v řadě evropských zemí včetně ČR si tak rumunští socialisté vedou překvapivě úspěšně. Na druhé místo aspiruje Národní liberální strana (PNL), z níž vzešel i současný prezident Klaus Iohannis, s očekávanými 25 – 30 % hlasů. Třetí nejsilnější parlamentní frakcí by se mohl stát středový Svaz záchrany Rumunska (9 – 10 %) následovaný Aliancí liberálů a demokratů (5,5 – 7 %). Na hranici volitelnosti balancuje Demokratická unie Maďarů v Rumunsku (UDMR) s 5 % a exprezidentova Strana lidového hnutí (PMP) s čtyřprocentní podporou. Nová nacionalistická Strana spojeného Rumunska (PRU) dosahuje pouze na 3 %. Volby se uskuteční podle nového volebního zákona, který mimo jiné stanovuje, že Rumuni žijící v zahraničí mohou hlasovat e-mailem.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Jaká byla první čtvrtina tohoto století?

14:24 Dominik Rusinko: Jaká byla první čtvrtina tohoto století?

První čtvrtina tohoto století se fakticky uzavřela. Na začátku roku 2000 neexistoval iPhone, Faceboo…