Z původních 53 poslanců ODS do sněmovních lavic zasedne jen 16, tedy pouhá třetina. Pro ODS je zisk 7,72% nejhorším ve více než dvacetileté historii strany. Od předchozích voleb jim ubylo více než 670 tisíc voličů, tedy daleko nejvíce ze všech stran.
TOP 09 ztratila oproti volbám v roce 2010 patnáct poslanců a aktuálně disponují 26 mandáty. Vzhledem k tomu, že v předchozí vládě její nominanti vedli velmi kritizované rezorty financí, práce a sociálních věcí a zdravotnictví, a že jejich lídr Kalousek patří mezi nejméně důvěryhodné a zdaleka nejméně oblíbené politiky v zemi, lze jejich zisk považovat za velmi solidní. Jejich voliči se rekrutují zejména z řad OSVČ a podnikatelů z regionálního hlediska je jejich baštou Praha.
Z opozičních stran si polepšila pouze KSČM, která rozšíří počet svých poslanců z 26 na 33. Komunisté získali hlasy bezmála tři čtvrtě milionu voličů a oproti předchozím volbám si polepšili o více než 150 tisíc hlasů. Komunistická strana nejčastěji boduje u lidí se základním vzděláním, dále těží zejména z podpory seniorů, důchodců a nezaměstnaných.
ČSSD naopak ztratila šest mandátů a nově bude disponovat pouze 50 poslanci. I když se sociálním demokratům podařilo uhájit v předvolebních průzkumech avizované vítězství, zisk těsně nad 20 % hlasů je pro ně zklamáním. Jako lídr opozice vůči nejméně oblíbené vládě novodobé historie ČR zůstala ČSSD za očekáváním svých lídrů, členů, voličů i předvolebních průzkumů. Oproti volbám v roce 2010 ztratili sociální demokraté dalších téměř 140 tisíc hlasů. Jako vítěz voleb však mají šanci hrát významnou roli v povolebním uspořádání země – pokud ovšem odvrátí možný rozklad strany zevnitř, který rezonuje již několik měsíců a po volbách ještě zesílil. Hrozbu vnitrostranického rozvratu před pár dny v televizi otevřeně připustil i lídr Bohuslav Sobotka.
Rostoucí nespokojenost a kritika zavedených politických stran spolu se sílícím voláním obyvatel po obměně politiků se v předčasných volbách přetavily do významných volebních zisků nových politických uskupení. Do parlamentu proniklo jen nedávno (v červnu 2013) založené hnutí Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury, které podpořilo více než 340 tisíc voličů. Jak dokládá průzkum STEM publikovaný krátce po volbách – hnutí bodovalo jednoznačně díky popularitě svého předsedy, který před volbami patřil v průzkumech mezi nejpopulárnější a nejdůvěryhodnější politiky v zemi.
Hnutí ANO 2011 dokázalo po dvou letech činnosti ve svých prvních parlamentních volbách přilákat téměř milion voličů a získalo úctyhodných 47 mandátů. Tedy jen o tři méně, než vítězná ČSSD.
Jak ukazuje povolební průzkum agentury Median, hnutí ANO 2011 si své voliče dokázalo najít napříč celou společností. Získávalo sice hlasy zejména u těch nejmladších (do 30 let), kde získalo hlas každého čtvrtého mladého voliče, ale podpořila jej i významná část lidí ve věkových kategoriích 30 - 44 resp. 45 - 59 let (v obou případech shodně 19 %) a často bodovali také u osob starších 60 let (16 %). Průzkum STEM dokládá, že nejčastějším hlavním důvodem, proč občané přistoupili k volbě této strany je víra, že právě toto hnutí má šanci provést potřebné změny ve státě. Významnou roli pak sehrála i osobnost Andreje Babiše a strohý "program" – koncentrovaný do pouhých čtyř hesel.
Úspěch ve volbách zaznamenala také KDU-ČSL. Po předchozím výpadku, kdy se v roce 2010, po odchodu významné části své vrcholné reprezentace k subjektu TOP09, do sněmovny nekvalifikovala, se lidovci můžou těšit ze zisku 6,8 % hlasů a 14 mandátů. Po více než tříletém výpadku tak křesťanští demokraté zřejmě opět sehrají svou tradiční roli těžítka na vahách při sestavování vládní koalice.
První signály z povolebních vyjednávání rýsují možnou spolupráci s vítěznou ČSSD a ANO 2011. Je však otázkou, zda se sociální demokracii podaří vyřešit své problémy dříve, než na mimořádném stranickém sjezdu, který je avizován na první čtvrtletí příštího roku, tedy jinými slovy, zda bude zájem o spolupráci s touto stranou, aniž by bylo jasné, jaké bude její personální rozložení po konání sjezdu.
Publikováno se svolením vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz