Šest let poté, v roce 2009 v rozhovoru pro MF Dnes, obhajoval Sobotka program, s nímž ČSSD nakonec vstoupila i do voleb 2010.
„My v těchto dnech a týdnech pečlivě promýšlíme program. Máme podle průzkumů velkou šanci vyhrát, takže máme i velkou zodpovědnost - postavit program, který bude realistický a současně bude motivovat naše voliče. Zároveň jde o program do nepohody. Čeká nás pravděpodobně nejtěžší volební období, které vůbec může sociální demokracie zažít. Nikdy jsem si nemyslel, když jsme překonali povodně v roce 2002, že ještě někdy budou hrozit této zemi takové deficity", prohlásil v tomto rozhovoru dnešní předseda ČSSD, tehdy v pozici prvního místopředsedy a stínového ministra financí. V rozhovoru se také jasně přihlásil k odpovědnosti za rozpočtový rozměr programu, když na otázku „Musíte krotit apetit kolegů při sestavování programu?" odpověděl:„Určitě. A je to tak vždycky ve všech kapitolách. Zrovna jsem dělal určitou revizi sociálního programu naší strany a posílal kolegovi Zdeňku Škromachovi několik připomínek právě ve věci nákladů a jejich kvantifikace." Když mu byl připomenut jeho výrok z roku 2003, kdy relativizoval ani ne po roce od voleb předvolební sliby ČSSD, s otázkou, zda dnes může garantovat reálnost ekonomického programu ČSSD, Sobotka pochybnosti odmítl: „Řeknu vám jeden technický detail, který je ale zásadní. Když jsem se tehdy připravoval na roli ministra financí, nebyly k dispozici žádné rozpočtové výhledy. Tehdy se rozpočet dělal z roku na rok. Dnes už je to standardně k dispozici. Takže všichni politici vědí, jak se budou zhruba vyvíjet veřejné rozpočty v následujících letech. A k tomu by měli přizpůsobit své volební plány a recepty nabízené voličům. Dnes jsou si všichni dobře vědomi, že v době hospodářské krize můžeme mít omezené množství priorit."
Proč tento obsáhlý exkurz do poměrně nedávné minulosti? Protože jsem se v sobotním Sobotkově rozhovoru pro MF Dnes dočetl, že je zase všechno jinak. „Program z roku 2010 nepočítal s tím, co se nyní odehrává v Evropě kolem dluhové krize", prohlásil v něm Sobotka, a v naprosté tichosti zároveň akceptoval mantru české pravice, pro niž je hlavním politickým cílem vyrovnaný rozpočet a nulový deficit a prostředkem ořezání sociálního státu.
Sobotka vzor 2010 vs. Sobotka vzor 2011?
Zatímco jeho výrok z roku 2003 je možné brát jako sympatické přiznání chyby mladičkého ministra financí, který ve svém úřadu z pokynu Vladimíra Špidly spustil pomalé, evoluční reformní kroky, dnešní Sobotkův ústup od programu ČSSD z roku 2010 je již nutné vnímat jako osobní i politické selhání stávajícího předsedy ČSSD. I z citovaného rozhovoru z května 2009, v němž Sobotka obhajoval tento program, za který také nesl jako stínový ministr financí odpovědnost (jak je zřejmé i z citovaného textu), totiž vyplývá, že Sobotka si byl vědom reality globální ekonomické krize a tomu také byl tento program přizpůsoben. Za jeho aktuálním ústupem od programu ČSSD je tedy nutné hledat jiné důvody, než výmluvu na ekonomickou krizi. Jedná se o zásadní názorový a programový obrat Bohuslava Sobotky od projektu ČSSD, jak jej prosazoval před brněnským sjezdem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz