„Švédové bez plošných lockdownů to zvládli mnohem lépe než ČR s hamplovskými plošnými lockdowny. Marně čekáme, kdy to pan Hampl okomentuje a rozebere do denní glosy,“ napsal mi jeden čtenář.
A skutečně okomentuju. Nejdřív upozorním na samotnou formulaci poznámky. Všimněte si, že její autor nepředkládá žádnou teorii ani žádný poznatek o šíření covidu nebo optimálních strategiích zvládání epidemií. Prostě jen vyjádřil negativní emoci. Hlouběji ho ta záležitost nezajímá. Vlastně si ani nezjistil, že podporuji očkování a nikoliv lock-downy. Obávám se, že je to naprosto přesná ilustrace antivaxerství jako životního postoje. Hodit efektní frázi, užít si vlny emocí a jít dál. Hlavně o těch věcech moc nepřemýšlet. Kdybych mu nabídl strukturovanou debatu podle pravidel racionálního myšlení, po dvou minutách mi řekl, že „prostě má jiný názor“ a ukončil by to. Jde o emoce a o to, aby se člověk nelišil od davu. Rozum je na překážku.
Nicméně pokusme se na to podívat analyticky. Čtenář se nejspíš snaží vyjádřit, že lockdowny (česky se tomu říká karanténa) zhoršují situaci. Takové tvrzení lze rozebrat na dvě menší teze.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV