Petr Žantovský: Jak teď budeme žít

15.11.2014 8:55 | Zprávy

Tento týden žije celá mediální scéna čtvrtstoletým výročím listopadu 1989. Připomínají se různá skutečná i domnělá hrdinství, skutečné i virtuální zbabělosti. Defiluje před námi zástup těch, kteří se chtějí na pozadí toho výročí zviditelnit. To je legitimní, to patří k žánru výročí. Já si dovolím téma nakousnout z jiné strany.

Petr Žantovský: Jak teď budeme žít
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní shromáždění k 25. výročí listopadových událostí roku 1989 v zasedacím sále bývalého Federálního shromáždění

Nedlouho po onom Velkém listopadu vyšlo 1. číslo novin s názvem Studentské listy. Vedl je student žurnalistiky Pavel Žáček, později známý jako ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů. První číslo listů vyšlo 29. prosince, v den první volby Václava Havla prezidentem. Na první straně – místo úvodníku – vyšla moje glosa s názvem „Jak teď budu žít?“.

Byla to parafráze na jednu hlášku z představení Alexandra Vampilova Provinční anekdoty, které se tehdy dávalo v Činoherním klubu. Postava Kalošina v podání Petra Nárožného se tam vyrovnává se situací, kdy se jí rozpadá celý dosavadní svět, všechny hodnoty berou zasvé a postava opravdu neví, „jak teď bude žít“. Což nebyl výlev defétismu, jen nejistoty – čeká nás to dobré, nebo to zlé? Kdo zná odpověď? Tak jsem se ptal i já v tom článku ve Studentských listech.

Po dvaceti pěti letech mám velké nutkání tu otázku položit znovu. Za ten čas se všechno změnilo. Předně: nechtěli jsme socialismus, také jsme jej nějaký nedlouhý čas neměli, nu a nyní jej znovu máme. Ale jiný socialismus. Mnohem úřednější, důslednější, brutálnější, řízený sobecky kapitalistickými zájmy těch, kdo předstírají, že budují dobro neboli socialismus. Nejen ten bruselský, ale celoevropský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 6


Osobnost měsíce

Ing. Lubomír Brož

  • ANO 2011
  • poslanec
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

11:24 Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

Posláním spolku Chamurappi z.s. je podpora obhajoby obviněných v případech, u nichž vzniklo podezřen…