Meziročně se snížil o 82 miliard korun, tedy o 3,3 %, na 2,43 bilionu korun. Tuzemský kapitál klesl o 2,8 % na 1,39 bilionu korun, což je nejnižší hodnota od roku 2015. Zahraniční kapitál propadl o necelá 4 % na 860 miliard korun, nicméně v rámci zahraničního kapitálu vzrostl kapitál z daňových rájů 17 miliard, tedy o 5,3 %. Analýzu vlastnické struktury českých firem dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
„Přesto, že v kumulativních hodnotách mezi lety z jara 2019 až 2020 došlo k odlivu tuzemského kapitálu v základním jmění českých společností s ručením omezeným a akciových společností, jeho podíl na podnikatelské základně je aktuálně nejvyšší od roku 2011, když vzrostl na 57,3 %. V absolutních číslech ale klesá již třetí rok v řadě za sebou. Jedním z důvodů je i skutečnost, že v ČR v posledních letech zaniká rekordní množství firem a nově vzniklé firmy, které jsou často zakládány s minimálním základním kapitálem, tento propad nedokáží kompenzovat,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že ve druhém kvartálu letošního roku se navíc nové společnosti zakládaly jen minimálně, což se na statistice také odrazilo.
Základní kapitál českých firem aktuálně činí 2,42 bilionů korun, což je o 82 miliard korun méně než ve srovnatelném období loňského roku a nejméně od roku 2013.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV