Richard Seemann: Kurz bojuje o přežití

18.05.2021 13:52 | Komentář

Týdenní zvláštní parlamentní zasedání bude výbušné kvůli problémům lidoveckého spolkového kancléře Sebastiana Kurze. Hlavním důvodem je, že spolkový ministr financí Gernot Blümel doručil vyžadované dokumenty vyšetřovacímu výboru tzv. Ibizského skandálu, který vedl k pádu první Kurzovy vlády, ovšem až poté, co to Ústavní soud nařídil zajistit spolkovému prezidentovi Alexandrovi Van der Bellenovi.

Richard Seemann: Kurz bojuje o přežití
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz

Mezitím byla přidána k projednání hrozící obžaloba proti Kurzovi za falešné svědectví před tímto výborem. Ustanovení § 288 trestního zákona upravuje, že za „nepravdivé důkazy“ u soudu lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky.

Státní zastupitelství pro ekonomiku a korupci obviňuje kancléře, že před výborem „Ibiza“ nevypovídal pravdivě. Přitom vyšetřovatelé nemusí kancléři prokazovat, že úmyslně lhal výboru, ale stačí být prokázán „podmíněný záměr“. V případě soudního řízení je na soudci, aby posoudil důkazy, že Kurzova „prohlášení jsou nesprávná, a akceptoval je tak, že dezinformoval poslance“. Přitom není nutné, aby obžalovaný věděl, že jeho výroky jsou správné, protože pro trestný čin postačují úmyslné falešné důkazy. Rozhodující otázkou je podle právních expertů zda Kurz úmyslně řekl něco nepravdivého.

Kurz v rozhovoru pro veřejnoprávní ORF zdůraznil, že úmyslně neřekl žádnou špatnou věc a odvolal se na presumpci neviny. Přitom však lze očekávat, že dojde k trestnímu oznámení, protože obžaloba předpokládá, že fakta byla dostatečně objasněna a je o nich přesvědčena. Pokud by přesvědčil Kurz, že nepravdivá tvrzení vznikla díky mezerám v paměti, bylo by možné předejít žalobu zaplacením pokuty nebo charitativní prací. Konečné rozhodnutí, zda bude řízení ukončeno zastavením nebo obžalobou, má pak zelená spolková ministryně spravedlnosti Alma Zadičová. Velký vliv na její stanovisko bude mít zřejmě i postoj spolkového prezidenta, který se zatím nevyjádřil

Koaliční Zelení jsou proto opatrní a jak řekl jejich šéf a vicekancléř Werner Kogler, je důležité, aby soudnictví mohlo vyšetřovat nezávisle. „Soudnictví má za úkol vyšetřovat obvinění a hledat, co je usvědčující a ospravedlňující a Zelení jsou ručiteli právního státu,“ prohlásil. Nechal však otevřené, jak by jako člověk reagoval na obžalobu proti Kurzovi.

Generální tajemník FPÖ Michael Schnedlitz znovu vyzval Kurze, aby odstoupil a k jeho požadavku se připojují i poslanci liberální NEOS, kteří označují jeho vládu za „pochybný kabinet“, který poškozuje zemi a důvěru v politiku. Zemský hejtman Burgenlandu Hans Peter Doskozil očekává, že Kurz v případě vznesení obvinění „zareaguje jako státník“. Každý v této roli si musí položit otázku, zda udělal správnou věc, prohlásil přední sociální demokrat.

Právní experti docházejí k závěru , že projednávání případu Kurze s pravděpodobností bude trvat šest měsíců a rozhodnutí padne až na podzim. Pokud bude proti kancléři vznesena obžaloba nezbude mu nic jiného než rezignovat.Vyšlo na Vasevec.cz.

Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Listopadový převrat jako předmět propagandy

11:24 Vlastimil Podracký: Listopadový převrat jako předmět propagandy

Převrat v listopadu roku 1989 vnímáme jako změnu totalitního komunistického režimu na demokratický, …