Richard Seemann: Němci vítají odchod Američanů

04.08.2020 21:31 | Zprávy

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnout ze Spolkové republiky Německo dvanáct tisíc amerických vojáků a přeložit velení ozbrojených sil v Evropě z Stuttgartu do belgického Monsu k hlavnímu stanu NATO, vyvolalo nebývalou pozornost nejen na politické scéně. Většina Němců vítá stažení části amerických jednotek ze Spolkové republiky, podle průzkumu zadanou německou tiskovou agenturou DPA čtyřicet sedm procent snížení akceptuje. Naopak třetina dotázaných je pro zachování americké vojenské přítomnosti, z toho dvacet osm procent dotázaných souhlasí s dosavadním počtem a čtyřem procentům by nevadilo jejich posílení.

Richard Seemann: Němci vítají odchod Američanů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Německé spolkové republiky

Sdělovací prostředky to označují za urážku německých spojenců ještě v daleko vyšší míře, když se před tím po několik měsíců hovořilo o omezení menšího rozsahu. To dávalo snad smysl, když německé výdaje na obranu stagnovaly dlouhou dobu a Spojené státy byly hlavními plátci ozbrojených složek v Evropě. Trumpa však, jak se ukázalo, nezajímá skutečnost , že německý vojenský rozpočet  prudce vzrostl a  měl by dosáhnout požadovaná dvě procenta HDP. Rozhodnutí prezidenta je součástí jeho politiky „America first“.  Ta je však šitá na průzkumy amerického veřejného mínění  vůči jeho osobě, které nevypadají sto dnů před   úsilím získat opětovně prezidentský mandát příliš nadějně, jak konstatuje  veřejnoprávní Deutschlandfunk. Chce právě nyní demonstrovat svou rozhodnost a šetrnost v době, kdy pandemie koronaviru, kterou zpochybňoval, ochromuje ekonomiku a prudce zvyšuje nezaměstnanost v USA.

V Německu pochopitelně na americké kroky  reaguje  i místní  politická scéna. Jak se dalo očekávat, pouze krajně pravicová Alternativa pro Německo  a postkomunistická strana Levice Trumpovo rozhodnutí uvítala. Levice navrhuje nahradit americkou vojenskou přítomnost  v Evropě  výstavbou nové bezpečnostní architektury. Sociální demokraté označili Trumpovo rozhodnutí jako prosazování politiky vlastní svévolnosti, což nemůže být základem kooperativního spojenectví a spolkový ministra vnitra za CSU Horst Seehofer  prohlásil, že stažení amerických sil těžce zatíží vzájemné vztahy. Nejsilnější opoziční strana Spojenectví 90/Zelení  konstatovala, že toto rozhodnutí  není ku prospěchu ani jedné ze stran, kterých se to týká.

Představitelka liberálních Svobodných Marie Agnes Stracková-Zimmermannová, členka vedení Německé atlantské společnosti  a rady Spolkové akademie pro bezpečnostní politiku prohlásila, že Trump neví co činí a  na konci jeho  snahy je fakt, že jediným vítězem se stane nad rozhádaným Západem ruský prezident Vladimír Putin.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Rád bych si udělal jasno

11:34 Václav Hošek: Rád bych si udělal jasno

Před několika dny jsem se dostal k videu, na němž asi deseti či jedenáctiletá holčička, oblečená do …