Richard Seemann: Německo přiznává genocidu v Namibii

20.05.2021 7:34 | Komentář

Jednání mezi Německem a Namibií o tom, jak se vypořádat se zločiny kolonialismu před sto lety, se po šesti letech dostalo ke konci. Na jednáních na spolkovém ministerstvu zahraničí se v nejdůležitějších bodech došlo k dohodě.

Richard Seemann: Německo přiznává genocidu v Namibii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Berlín, ilustrační foto

Především chce spolková vláda zmírnit sociální důsledky vyhlazovací války proti etnickým skupinám Hererů a Nama, která byla stále otevřená. Spolková vláda je připravena uznat zabití desítek tisíc lidí v bývalé kolonii Německé jihozápadní Afriky jako genocidu z dnešního pohledu. Německo se tak omluví za zacházení císařských vojsk před více jak sto léty s tamními černošskými kmeny Hererů a Namů, kteří povstali.

Podle informací Deutschlandfunku by mohla být dohoda o usmíření mezi oběma státy dokončena ještě tento víkend. Plánuje se, že spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier odcestuje na ceremoniál namibijského parlamentu, aby se oficiálně omluvil. Spolková vláda již šest let konzultuje se zástupci Namibie, jak se vyrovnat s koloniální minulostí, kdy v letech 1904 až 1908 německé jednotky zabily desítky tisíc Hererů a Nama. Německá vláda dosud odmítla koncept genocidy, a to i s ohledem na možné nároky na náhradu škody, kterou je nyní ochotna řešit.

Nejde totiž o novinku, protože roky ji němečtí vládní vyjednávači uznávají, že tehdy císařští vojáci krvavě likvidovali povstání, což si vyžádalo tisíce lidských obětí. O tomto problému jednal již německý ministr pro mezinárodní rozvoj Gerd Müller v srpnu 2019 v Namibii a v minulém roce znovu ještě německý pověřenec pro Namibii Ruprecht Polenz. I když nepopíraly německou odpovědnost za genocidu, bylo teprve nyní dosaženo dohody. Nešlo tak o otázku společné deklarace, ale o otázce odškodnění, na kterém bylo konečně dosaženo shody.

Jde především o nahrazení vzniklých škod v oblasti vzdělání, zdravotních zařízení, energie a zemědělské reformy, především pak v oblasti obývané Herery a Nami, kteří v koncentračních táborech, které se nelišily od nacistických, hynuly hlady a na nemoci. Dodnes se v německých muzeích nacházejí jejich hlavy, které byly zde umístěny z „vědeckých důvodů“, které Namibijci žádají navrátit.

Německo původně nabídlo pomoc ve výši deseti milionů euro, což však Namibie považovala jako urážku. Podle ní šlo o směšnou sumu jedné z nejbohatších zemí současného světa, která ji nesmírným způsobem poškodila lidsky, ekonomicky i kulturně. Výše odškodnění nebyla zatím oznámena a zřejmě se tak stane až po vyhlášení vyrovnání.

Dvoumilionová převážně křesťanská Namibijská republika, dříve Německá jihozápadní Afrika, je na západním pobřeží jižní Afriky. V roce 1990 jako jedna z posledních afrických zemí získala nezávislost, a to od Jihoafrické republiky, která ji přechodně spravovala. Úředními jazyky je zde angličtina a němčina, která se považuje za hlavní v obchodních jednáních.

Německo není jedinou zemí, která v současné době se omlouvá za genocidu. Právě v tyto dny se omluvil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador za masakr na Číňanech v květnu 1911. Tehdy v severo mexickém městě Torreron bylo povstalci v době revoluční války zavražděno přes tři sta zde žijících Číňanů. V prohlášení prezident ve své omluvě zdůraznil, že jeho země již nikdy nepřipustí diskriminaci a xenofobii.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Jaká byla první čtvrtina tohoto století?

14:24 Dominik Rusinko: Jaká byla první čtvrtina tohoto století?

První čtvrtina tohoto století se fakticky uzavřela. Na začátku roku 2000 neexistoval iPhone, Faceboo…