Je to čtvrtý pokus čtyř zemí vyřešit ukrajinský konflikt, kdy se tento čtvrtek v Moskvě uskuteční krizové setkání za účasti Německa a Francie na úrovni poradců. Odpovědný kremelský úředník Dmitri Kosak je pozval na jednání v tzv. normandském formátu – včetně Ukrajiny. Informovala o tom v pondělí agentura Interfax s odvoláním na zdroj z prezidentské administrativy.
Za Německo je tu kromě zahraničně politického poradce německého kancléře diplomat Emmanuel Bonne, poradce francouzského prezidenta Emmanuela Macrona , kdo bude zastupovat ukrajinskou stranu nejsou žádné informace.
Německý vládní mluvčí Steffen Hebestreit již dříve v Berlíně oznámil, že Plötner tento týden odcestuje do Moskvy, ale zprávu deníku „Bild“ o možné lednové schůzce mezi Scholzem a Putinem nechtěl potvrdit, protože k tomu nemá žádnou informaci. Zástupce vedoucího ruské prezidentské administrativy Kosak pouze oznámil, že připravuje summit v tzv. normandském formátu s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. Poslední setkání tohoto druhu se konalo v Paříži v roce 2019 a za více než dva roky se nekonal žádný summit.
Kvarteto se po vypuknutí konfliktu sešlo poprvé v Normandii 6. července 2014 – odtud nese tento název. Ve skupině čtyř se Francie, Německo, Rusko a Ukrajina snaží vyřešit konflikt na východní Ukrajině, který trvá téměř osm let. Mírový plán, dohodnutý v Minsku, je pozastaven a Ukrajina a Rusko se navzájem obviňují z porušení dohody.
Podle odhadů OSN bylo od roku 2014 v bojích mezi ukrajinskými vládními jednotkami a místními bojovníky na Donbasu více než 13 000 lidí a EU a USA uvalily sankce na Rusko kvůli tomuto konfliktu.
Setkání se bude konat v době, kdy Putin varoval Západ, že další jejich rozšíření by vedlo k zhroucení vzájemných vztahů.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV