Podle zatímních výpočtů obhajují první místo konzervativní lidovci ÖVP regionálního lídra Thomase Stelzera s 37 procenty zůstali na svém výsledku z roku 2015. Druhé místo patří pravicově populistické straně Svobodných FPÖ (kolem 20 procent) před sociálními demokraty SPÖ s 19 a Zelenými 12. FPÖ podle očekávání ztratila zhruba třetinu hlasů - v roce 2015 dosáhla 30,36 procenta. ÖVP tak může pokračovat buď v koalici s FPÖ, s SPÖ, nebo třeba se Zelenými. K volbám bylo vyzváno 1,1 milionu oprávněných voličů.
Po víkendových zemských volbách v Horním Rakousku začaly ve čtvrtek ráno druhé průzkumné rozhovory iniciované ÖVP. Po středě FPÖ přišla řada na SPÖ. Obě strany nechtěly mluvit o jejich obsahu, samozřejmě měly svá přání, ale nechtěly je předem oznamovat prostřednictvím médií. Birgit Gerstorferová z SPÖ a Thomas Stelzer z ÖVP pouze zdůraznili, že o rozdělení portfolií se bude jednat až na samém konci. Je nepravděpodobné, že by ÖVP a SPÖ dosáhly vládní dohody. Jednání se zaměří na to, zda si sociální demokraté ponechají portfolio sociálních věcí a získají druhé křeslo v zemské vládě.
Ústřední otázkou je, zda bude rozhodnuto o narovnání, či nikoli. Bez takového rozhodnutí bude mít ÖVP ve vládě další - páté - křeslo a SPÖ jako dosud pouze jedno. Proslýchá se, že Wolfgang Hattmannsdorfer, státní tajemník a mluvčí ÖVP pro sociální záležitosti, by mohl být jmenován do další funkce v zemské radě, což vyvolává otázku, zda by pak SPÖ byla schopna udržet své sociální programy. Teoreticky by byla možná spolupráce ÖVP se Zelenými nebo FPÖ, s nimiž se uskutečnily průzkumné.
Zelení již během volební kampaně avizovali, že chtějí vytvořit "vládu budoucnosti". Jejich mluvčí, zemský rada Stefan Kaineder, proto prohlásil: "Mám křesťansko-sociální hodnotový základ a v programu ÖVP je napsáno, že to tam také existuje" přičemž upřednostňují obsah před resorty. Napjaté bylo Stelzerovo vyjádření před setkáním se zástupci protiočkovací MFG, že skepse mezi obyvatelstvem stačila na to, aby se tato nesystémová strana dostala do zemského parlamentu. Dodal, že obavy a zjevně otevřené otázky, které z toho vyplývají bere vážně. Bude o tom mluvit i s touto novou stranou zemského sněmu a následně sejde s liberální NEOS. V pátek večer se tak očekává, že skončí první kolo jednání mezi čtyřmi očima se všemi stranami zastoupenými v zemském sněmu. Zemské vedení ÖVP pak v následné pondělí rozhodne, s kým budou zahájena koaliční jednání.
S novým rozdělením moci se přerozdělují i peníze. Milionové dotace strany dostanou na svou politickou činnost v příštích letech podle zemského zákona, což je 21 eur na oprávněného voliče. ÖVP obdrží na své financování ročně 9,8 milionu, SPÖ 5,1 milionu. Svobodní se po ztrátách budou muset spokojit s částkou o 2,8 milionu nižší a ročně obdrží 4,7 milionu. Zelení dostanou 2,9 milionu, NEOS 780 000 a protiočkovací MFG téměř 1,2 milionu eur ročně po dobu příštích šesti let.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.