Podle jejich názoru rakouská sociální demokracie (SPÖ) je pro jejich obvinění, a za údajný pokus zatajit nedodáním dokumentů a nepravdivými informacemi osvětlení korupční tzv. ibizské aféryy, která v roce 2019 vedla k pádu první Kurzovy vlády a koalice ÖVP a Svobodných (FPÖ).
Jako první promluvil poslanec SPÖ Jan Krainer, který na tom trval, a to na začátku zvláštního zasedání k velmi prozaicky znějícímu tématu „Zpožděné doručování e-mailů a dalších spisů z ministerstva financí výboru o Ibize“ přesně před dvěma lety, kterým otřáslo především video. Na něm tehdejší šéf FPÖ vicekancléř Heinz-Christian Strache slíbil údajnému ruskému oligarchovi řadu výhod, pokud by financoval jednu z nejrozšířenějších tiskovin Kronen Zeitung a podporu jeho strany. „Byl to jen morální obraz?,“ zeptal se Krainer a odpověděl na otázku sám: Výbor Ibiza, který byl následně zřízen, vynesl na světlo lidovci krytou řadu skandálů a problematické nakládání s pravdou. Původně se výbor pro prodejnost tyrkysově modré vlády, který - souběžně s vyšetřováním trestními orgány - zřídila opozice po rozpadu tehdejší koalice, chtěl soustředit především na stranu Svobodných. Nakonec po domovní prohlídce ministra financí vyšetřování, výzkum, a dotazování nyní soustředilo především na lidovce, poznamenává německý tisk.
Výsledkem je několik stížností na politiky ÖVP a konkrétní kroky státního zástupce vůči kancléři Sebastianu Kurzovi. Ten je obviněn z nepravdivých prohlášení, ministr financí je vyšetřován pro korupci a další členové vlády jsou v hledáčku soudnictví. Zpožděné dodávky spisů výboru vedly k obvinění nejen politiky, ale i soudu, že kancléř a ministři financí podkopávají právní stát. Spekuluje se o rezignaci vlády a nových volbách.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV