Richard Seemann: Strana Levice chce změnu zahraniční politiky Německa

12.05.2021 20:04 | Komentář

Kandidátka Strany Levice na německou kancléřku 39letá Janine Wisslerová považuje účast na vládě se Zelenými a sociální demokracii na spolkové úrovni za myslitelnou. Levice se však neúčastní žádné vlády, která rozhoduje o zahraničních misích Bundeswehru, uvedla v rozhovoru spolupředsedkyně strany pro veřejnoprávní stanici Deutschlandfunk.

Richard Seemann: Strana Levice chce změnu zahraniční politiky Německa
Foto: Autodrom Most
Popisek: Německo

Čtyři a půl měsíce před parlamentními volbami se zdá možné mnohé, když ani levá aliance již není vyloučena. Pokud po volbách může existovat aritmetická většina, všechny tři strany jsou povinné prozkoumat, zda by z toho mohla být také vytvořena politická většina, která se nezúčastní žádné vlády, která provádí sociální škrty, podporuje privatizaci a bojové operace ozbrojených sil v zahraničí. Rovněž odmítá požadavek spolupředsedy Společenství 90/Zelených Roberta Habecka, aby se Strana Levice zavázala k NATO. Zelení byli přece založeni jako mírová strana, řekla Wisslerová a je nutno uvažovat o obsahu a nikoliv o vyznání.

Pro Levici jde o změnu zahraniční politiky s cílem, že Německo zajistí mírumilovnější svět a proto přestane vyvážet do světa zbraně. Strana se zasazuje o rozpuštění NATO a novou globální bezpečnostní architekturu. Vznikli jsme jako strana, abychom učinili společnost sociálně spravedlivější, zajistili účinnou ochranu klimatu, dosáhli mírové zahraniční politiky a samozřejmě chceme udělat totéž ve vládě.

Jsme rádi, když SPD ve svém volebním programu píše správné věci a musíme je také implementovat. A byl to jen sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz, spolkový ministr financí, který v souvislosti s tzv. černou nulou a dluhovou brzdou v posledních letech prosadil nezbytné investice, ať už do sociálních věcí, do zdraví, do ochrany klimatu. Jsme rádi, když máme společné programové dohody a chceme v nich pokračovat. Pokud po volbách bude existovat jejich většina, pak jsou všechny tři strany odpovědné ji proměnit v politické činy a ukončit 16 let spolkové vlády pod vedením křesťanských stran CDU/CSU. Chceme změnit společnost a chceme proto také vládnout.

Samozřejmě nechceme dělat opak toho, co jsme řekli před volbami. Proto nyní bojujeme za silnou levici ve volební kampani a vše ostatní uvidíme po volbách, prohlásila Janine Wisslerová

PFORZHEIMER ZEITUNG považuje proto duo předsedů strany Levice za dobrou volbu, protože externě a programově pokrývá šířku pásma strany. Žena a muž, východ a západ, mladší a ne tak mladý, a ne tak daleko nalevo. Pro magdeburský VOLKSSTIMME je kombinace „západní ženy z levého křídla“ a „východního muže z reformního křídla“ znakem dilematu strany Levice. Její vedoucí Janine Wisslerová bude tak představovat hlavní překážku při tvoření zeleno-červeno-rudé koalice zejména pro názory na zahraniční politiku, odmítnutí misí NATO a Bundeswehru v zahraničí. Dietmar Bartsch, 68letý zkušený bojovník Levice, to nebude schopen kompenzovat.

BADISCHE TAGBLATT identifikuje slabosti levicové strany v jiných oblastech: Sociální stát je otázkou jejich těla a žaludku, kterou mají v nabídce také SPD a Zelení. Levice pravděpodobně není proto k sestavení vlády zapotřebí. Strana se proto musí ujistit, že ve volební kampani stále hraje svoji roli. Z dnešního pohledu je dvouciferný výsledek, ke kterému chtějí Wissler a Bartsch směřovat, příliš daleko. Pětiprocentní překážka vstupu do Bundestagu je však mnohem blíž, konstatuje list.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Vánoce, vánoce přicházejí

15:16 Jiří Weigl: Vánoce, vánoce přicházejí

Už jsou znovu tady – nejkrásnější svátky v roce, křesťanům radostně sdělující Spasitelovo narození a…