Richard Seemann: Svět si připomíná miliony obětí holocaustu

27.01.2022 16:25 | Zprávy

Dnes se připomíná památka obětí holocaustu, a to ve výroční den, kdy vojáci Rudé armády osvobodili 27. ledna 1945 přeživší z koncentračního tábora Auschwitz (Osvětim). Nacistický vyhlazovací tábor je dodnes považován za symbol masové vraždy šesti milionů Židů a milionů dalších nacisty pronásledovaných lidí.

Richard Seemann: Svět si připomíná miliony obětí holocaustu
Foto: Archiv
Popisek: Jména českých obětí holocaustu na zdi Pinkasovy synagogy v Praze

Při příležitosti mezinárodně uznávaného Dne památky obětí holocaustu si Ústřední rada Židů Německa stěžuje na „děsivou míru antisemitismu“ a vyzývá ke konkrétním krokům proti němu. V předvečer mezinárodní vzpomínky na osvobození přeživších vězňů v Osvětimi vyzvala k pokračování v zákonném vyšetřování nacistických zločinů. I po dlouhé době nejsou taková soudní slyšení důležitá jen pro oběti a jejich potomky, řekl předseda Ústřední rady Josef Schuster protože. „Ukazují naší společnosti, čeho jsou lidé schopni a kam mohou vést nenávistné projevy vůči menšinám."

Ve zveřejněném prohlášení Ústřední rada německých Židů vyzvala k rozhodnému postupu, protože 77 let po skončení šoa lze v Německu pozorovat "alarmující úroveň antisemitismu". „Mnohem více úsilí a sebekritického zkoumání vlastního postoje“ je zapotřebí v soudnictví, na univerzitách a školách, v kultuře i v policii a ozbrojených silách. Ústřední rada ve svém berlínském prohlášení vyzvala k rychlému zavedení zákona na podporu demokracie s cílem posílit oddanost antisemitismu. Kromě toho by měli být do státních zastupitelství ve všech spolkových zemích jmenováni pověřenci proti nenávisti k Židům.

Spolkové země a univerzity by měly zavést novelizovaný zákon o soudcích, který stanoví povinné kurzy o nacistickém bezpráví v právním vzdělávání. V souladu s tím musí být také reformováno vzdělávání učitelů. Nezbytný je také důraznější boj proti antisemitismu souvisejícímu s Izraelem. Předseda Ústřední rady Židů požaduje tvrdší postup proti antisemitismu a státní ministryně kultury Claudia Roth za Společenství 90/Zelení oznámila, že bude dále rozvíjet koncepci ústředního památného místa a posílí vzdělávací činnost. „Důležitým úkolem bude udržovat vzpomínku na zločiny v Evropě při životě, zviditelnit je v celé Evropě a ukotvit je v kolektivní paměti.

Den před vzpomínkovou akcí navštívil spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier památník koncentračního tábora Sachsenhausen v Braniborsku a položil věnec za oběti nacionálního socialismu za doprovodu braniborského premiéra Dietmar Woidke. V letech 1936 až 1945 bylo jen v tomto koncentračním táboře uvězněno více než 200 tisíc lidí, politických odpůrců nacistického režimu, Židů, Sintů a Romů, homosexuálů a válečných zajatců . Deseti tisíce z nich byly zavražděny nebo zemřely jiným způsobem.

V roce 1996 byl 27. leden v Německu vyhlášen národním dnem památky a od roku 2005 také Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu a vzpomínán pravidelně i v České republice, kde je významným dnem. Papež František učinil prohlášení před Dnem památky obětí holocaustu a varoval: tato vražda nesmí být nikdy zapomenuta a tato „neuvěřitelná krutost“ se nikdy nesmí opakovat. Na generální audienci ve Vatikánu 85letý patriarcha vyzval všechny, zejména učitele a rodiny, aby o těchto hrůzách vyprávěli budoucím generacím. "Aby mohla být vybudována budoucnost, ve které se již nebude pošlapávat lidská důstojnost," řekl papež František.

Generální tajemník OSN António Guterres v rámci bohoslužby v Synagoze v Park East v New Yorku u příležitosti Dne památky obětí holocaustu varoval, že lidé na celém světě "se musí všude postavit proti nenávisti a fanatismu". Byl šokován, když se nedávno dozvěděl, že jen necelá polovina dospělých na světě slyšela o šoa. Nedostatek znalostí mezi mladou generací "je ještě horší," řekl Guterres na akci. "Naší odpovědí na nevědomost musí být vzdělání. Vlády všude mají odpovědnost učit o hrůzách holocaustu. "Je přitom potěšující , že v současné době mladí lidé projevují velký zájem o éru nacismu a stále více zajímají o éru zločinců nacionálního socialismu kterou prožili jejich prapředci.

U příležitosti Dne památky obětí nacionálního socialismu se v Berlíně ve čtvrtek v Bundestagu tradičně koná uctění památky obětí nacionálního socialismu. Ústřední řeč letos pronese Inge Auerbacher, která přežila holocaust a vystoupí i předseda izraelského parlamentu Mickey Levy. Před Evropským parlamentem ve čtvrtek promluví také přeživší: Margot Friedländerová, které nedávno bylo 100 let. V ten den na více než na sto pamětních místech v Německu po setmění osvětleny četné místní pamětihodnosti. Ve Vídni položila polská velvyslankyně Kozlowska a ukrajinský velvyslanec Khymynets věnce k památníku rakouských židovských obětí šoa na Judenplatz. V Senátu České republiky se po roce opět uskuteční tradiční vzpomínkové setkání u příležitosti dne památky obětí holokaustu a pietní akce česko-izraelsko-americká připomínka zavražděných či perzekvovaných diplomatů židovského původu v Černínském paláci.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

15:49 Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

To už nedávají ani ti největší a nejzaslepenější podporovatelé vlády z řad komentátorů a expertů. Ne…