Štěpán Křeček: 10 procent nejbohatších lidí vlastní 82 procent světového bohatství

21.10.2019 17:31 | Zprávy

„V Evropě roste velikost bohatství nejpomaleji ze všech regionů na světě. Oproti Severní Americe a Číně dosahujeme v Evropě přibližně třikrát nižšího tempa růstu bohatství,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: 10 procent nejbohatších lidí vlastní 82 procent světového bohatství
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

Podle studie švýcarské banky Credit Suisse vlastní deset procent nejbohatších lidí 82 procent světového bohatství. Přitom nejbohatší procento lidské populace vlastní 45 procent světového bohatství. Z toho je evidentní, že na světě existují obrovské majetkové rozdíly. Ty jsou patrné mezi různými regiony světa i v rámci jednotlivých států.

Studie uvádí, že za poslední rok vzrostlo globální bohatství o 2,6 procenta na 360,6 bilionu dolarů. To představuje bohatství o velikosti 70 850 dolarů na každého dospělého člověka. Hypoteticky lze říci, že každý dospělý Čech s bohatstvím větším než 1 630 000 korun má vůči zbytku světa nadproporcionálně vysoké množství majetku.

Nejvíce světového bohatství o velikosti 114,6 bilionu dolarů je v Severní Americe. Evropa je s velkým odstupem až na druhém místě s bohatstvím 90,8 bilionu dolarů. Samotná Čína dosahuje bohatství o velikosti 63,8 bilionu dolarů, což je výrazně více než Indie s bohatstvím 12,6 bilionu dolarů.

Na světě žije celkem 46,8 milionu dolarových milionářů. Jejich počet za poslední rok narostl o 1,1 milionu lidí. Přibližně 18,6 milionu jich pochází ze Spojených států. Druhým nejvyšším počtem dolarových milionářů se může pochlubit Čína. Následují Japonsko, Spojené Království a Německo. V deseti procentech nejbohatších lidí je poprvé více Číňanů než Američanů.

Ing. Štěpán Křeček, MBA

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Vymíráme, vymíráme …. (a to třetí bylo raději zapomenuto)

9:20 Zdeněk Joukl: Vymíráme, vymíráme …. (a to třetí bylo raději zapomenuto)

Bezdětní nebo bez dětí? Ono je třeba rozlišovat ! Jsou přirozeně bezdětní, kteří děti mít nemohou. P…