„Podnikatelé z Evropy se začínají připravovat na možné dopady obchodní války mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Důvěra v ekonomiku proto v celé řadě evropských zemí mírně klesá. Česká republika není výjimkou a můžeme si tak všimnout zhoršujících se očekávání v českém průmyslu a dalších sektorech ekonomiky,“ říká ekonom Štěpán Křeček.
Podle aktuálního konjunkturálního průzkumu, který vydává Český statistický úřad, se snížila celková důvěra v českou ekonomiku. Souhrnný indikátor důvěry v červenci oproti předchozímu měsíci klesl o 1,3 bodu na hodnotu 98,7. Snížila se i důvěra podnikatelů a spotřebitelská důvěra.
Důvěra podnikatelů se nejvíce snížila v odvětví průmyslu, kde došlo k poklesu o 2,5 bodu na hodnotu 94,3. Snižuje se přitom hodnocení zahraniční poptávky, což může být důsledek probíhající obchodní války mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Více než třetina českých průmyslníků si dále stěžuje na nedostatek zaměstnanců.
Naopak důvěra podnikatelů ve stavebnictví se meziměsíčně mírně zvýšila o 0,5 bodu na hodnotu 97,6. V prvním čtvrtletí letošního roku došlo k růstu českého stavebnictví o 13,1 procenta, což byl sedmý nejlepší výsledek ze všech zemí Evropské unie. V příštích třech měsících jsou však očekávání nižší a tempo růstu českého stavebnictví se tak zřejmě sníží.
Situace v České republice je synchronizovaná se situací v eurozóně. Zhoršující se očekávání stran budoucího vývoje jsou pozorovatelná v celé řadě zemí platících eurem. Obavy vyjadřují například němečtí průmyslníci, kteří předpokládají, že případné zvýšení cel na vývoz evropských aut do Spojených států sníží německý hrubý domácí produkt až o 0,2 procentního bodu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV