Tento krok pomůže americkým společnostem přizpůsobit se nové situaci. Rovněž zmírní negativní dopady na zákazníky čínského telekomunikačního gigantu. V neposlední řadě prospěje i samotné společnosti Huawei, která byla zavedenými restrikcemi ochromena.
„Čína zbohatla na kopírování technologií ze západního svět. Zatímco naše společnosti masivně investovaly do výzkumu a vývoje, čínské firmy se učily z našich chyb a dosáhly technologického pokroku s výrazně nižšími náklady. Takové chování již není možné. Západní svět se musí začít bránit a důsledně vymáhat dodržování práv duševního vlastnictví,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Společnost Huawei byla minulý týden zařazena na černou listinu. To v praxi znamenalo, že americké firmy nesměly dodávat technologie čínskému telekomunikačnímu gigantu. V důsledku tohoto vývoje by například mobilní telefony Huawei mohly mít problémy s aktualizacemi systému Android či službami typů Gmail nebo YouTube. Huawei se na černou listinu dostal, protože čelí podezření, že jeho technologie vytváří bezpečnostní rizika a mohou sloužit ke špehování.
V investičním světě se kromě otázek bezpečnosti zmiňuje i další důvod, proč se Huawei dostal na černou listinu. Celou záležitost lze vnímat v kontextu probíhajících obchodních válek mezi Spojenými státy a Čínou. Poté, co se vzájemná vyjednávání dostala do fáze konfliktu, kdy obě strany navyšují celní bariéry, se vzájemné rozpory rozšířily do dalších oblastí. To, že se Huawei ocitl na černé listině, lze vnímat jako demonstraci síly ze strany Spojených států. Donald Trump tímto krokem ukazuje svou převahu a dává najevo, že Čína je na obchodu s Amerikou závislá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV