Štěpán Křeček: Prognóza akciových trhů a cílování indexu S&P 500 na rok 2023

22.12.2022 17:58 | Komentář

„V recesním prostředí příštího roku budou akciové trhy velmi volatilní a pravděpodobně dojde jen k mírnému růstu oproti dnešním hodnotám,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Štěpán Křeček: Prognóza akciových trhů a cílování indexu S&P 500 na rok 2023
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Analytici nejprestižnějších investičně bankovních společností na světě tradičně publikují oficiální prognózy akciového trhu na přelomu roku. V tomto článku bychom proto chtěli shrnout dosavadní poznatky o možném vývoji amerického akciového trhu a indexu S&P 500.  Většina analytiků očekává těžkou první polovinu roku, kdy by akciový index S&P 500 mohl klesnout až na dno kolem hodnoty 3 300 bodů. Pád na trzích by tak mohl souviset s revizemi zisků společností směrem dolů. Také se očekává rostoucí nezaměstnanost, pomalejší ekonomický růst a celkový propad poptávky. Ode dneška by se tak jednalo o propad indexu o více než 15 procent.

Analytici se ale neshodnou, zda v příštím roce čeká americkou ekonomiku tvrdá recese, kdy by akcie mohly klesnout ještě hlouběji, nebo se jí jenom těsně vyhne, což by trhům prospělo. Investiční bankéři cílují index na konci roku 2023 na hodnotu 4 000 až 4 100 bodů, očekává se tedy obnova akciového trhu ve druhé polovině roku. To by mohlo souviset s naceněním postupného zlepšení ekonomické aktivity a uvolněnější měnové politiky investory, kteří obvykle hledí 6 až 9 měsíců do budoucna. Z pohledu dnešních hodnot by se tak jednalo v podstatě o minimální růst indexu v průběhu celého příštího roku.

Ačkoliv akciové trhy mají před sebou ještě kus cesty před započetím býčího trhu, analytici obracejí pozornost na opomíjené finanční aktivum – dluhopisy. Analytici očekávají příznivý vývoj investic do dluhopisů v roce 2023, neboť růst úrokových sazeb je pravděpodobně téměř završen a dlouhodobá inflační očekávání jsou v klesajícím trendu. Střednědobě by tak dluhopisy mohly porážet akcie, neboť se prodávají s velkým diskontem a poskytují vysoký výnos. 

Americké klíčové úrokové sazby by se mohly začít pomalu snižovat pravděpodobně v pozdní části roku 2023, případně až v roce 2024. V průměru analytici očekávají klíčovou úrokovou sazbu amerického FEDu na hodnotě zhruba 4,75 procenta v závěru příštího roku. Analytici jsou tudíž pesimističtí, co se týče uvolňování měnové politiky v příštím roce. Ta se bude silně odvíjet od tempa, jakým bude klesat inflace. Klíčové sazby amerického dolaru budou na neudržitelně vysoké úrovni a s velkou pravděpodobností začnou klesat v blízké budoucnosti. Nikdo tak nepředpokládá, že takto vysoké sazby zde budeme mít několik let.

Optimisté mohou vyhlížet scénář, ve kterém inflace bude dostatečně rychle klesat k cílované úrovni. To by mohlo přesvědčit FED, aby po několikaměsíční pauze po posledním zvýšení sazeb (pravděpodobně v březnu) začal uvolňovat měnovou politiku. V reakci na to by mohly akciové trhy zažít raketový růst v očekávání normalizace ekonomiky v blízké budoucnosti.

V pesimistickém scénáři, na který poukázal největší hedge fond na světě Bridgewater Associates, se inflaci nepodaří zkrotit a usadí se na zvýšené úrovni kolem 4 procent. V reakci na to bude muset FED zahájit druhé kolo restriktivní měnové politiky, což prohloubí ekonomické zpomalení a pravděpodobně i propady na akciových trzích.

Jako nejpravděpodobnějším se zatím jeví scénář, ve kterém bude inflace stabilně klesat v důsledku ekonomického zpomalení a dostaví se recese. Jinými slovy FED zastaví zvyšování sazeb kolem úrovně 5 procent v březnu a bude vyčkávat do druhé poloviny roku. Snížení sazeb bychom se tak mohli dočkat ke konci roku 2023. Býčí trh by se tím pádem dostavil ve druhé polovině 2023 s větším potenciálem pro růst až v roce 2024.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Vánoce, vánoce přicházejí

15:16 Jiří Weigl: Vánoce, vánoce přicházejí

Už jsou znovu tady – nejkrásnější svátky v roce, křesťanům radostně sdělující Spasitelovo narození a…