„V dubnu a květnu letošního roku došlo k oslabení koruny vůči euru. Tato situace prospívá českým vývozcům, což se pozitivně projevuje v rámci bilance zahraničního obchodu. Do budoucna lze však očekávat, že koruna bude posilovat. Tím budou zvýhodněni dovozci, kterým se sníží náklady na pořízení zboží v zahraničí,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
V dubnu došlo k reálnému meziročnímu růstu stavební produkce o 4,8 procenta (bez očištění o vliv počtu pracovních dnů dokonce o 7,7 procenta). To však nic nemění na skutečnosti, že české stavebnictví dlouhodobě skomírá kvůli přehnaně složitým stavebním zákonům a neefektivně fungujícím stavebním úřadům. Špatně fungující stavebnictví není schopno uspokojit vysokou poptávku po nemovitostech, což vede k dynamickému růstu cen. Přehřívající realitní trh bude muset schladit Česká národní banka pomocí nových regulací hypotečních úvěrů.
Průmyslová produkce v dubnu po očištění reálně meziročně klesla o 0,2 procenta. Pomocí automatizace se firmám s dostatkem kapitálu daří překonávat napjatou situaci na trhu práce. Kapitálově méně vybavené společnosti však začínají mít problémy s rostoucími mzdovými náklady, což do budoucna může ohrozit finanční stabilitu i reálnou produkci některých firem. Průměrná mzda v průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci již dosáhla úrovně 34 437 korun, což představuje meziroční nárůst o 9,2 procenta.
V dubnu podle Českého statistického úřadu skončila bilance zahraničního obchodu se zbožím přebytkem 15,8 miliardy korun. V meziročním srovnání byl vykázán růst o 3,8 miliardy korun. Krátkodobě pomáhá zlepšovat bilanci zahraničního obchodu slábnoucí kurz koruny vůči euru. Dlouhodobě lze však očekávat, že koruna bude spíše posilovat, což bude zvýhodňovat dovozce a snižovat přebytek zahraničního obchodu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV