Štěpán Křeček: Řidiči se mohou radovat. Ceny pohonných hmot se výrazně snížily

12.02.2020 12:59 | Zprávy

„Za poslední měsíc zlevnila průměrná cena benzínu o více než 50 haléřů za litr a průměrná cena nafty o více než 60 haléřů za litr. Řidiči mohou mít radost, protože snižování cen na čerpacích stanicích bude dál pokračovat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Řidiči se mohou radovat. Ceny pohonných hmot se výrazně snížily
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

V souvislosti s epidemií koronaviru se začala snižovat poptávka po průmyslových komoditách. Jednou z nejcitlivěji reagujících byla ropa. Aktuálně se cena ropy Brent pohybuje kolem 55 dolarů za barel, což je nejnižší úroveň od konce roku 2018, kdy došlo k prudkému propadu většiny aktiv na trzích. Investoři se obávají, že kvůli koronaviru se zpomalí růst globálního hospodářství, což sníží spotřebu ropy. Nižší spotřeba je již patrná v Číně, kde byla výrazně omezena doprava.

Nižší ceny ropy se odráží v nižších cenách pohonných hmot, které začaly zlevňovat již od poloviny ledna. Zatímco 12. ledna dosahovala průměrná cena benzínu úrovně 32,38 koruny za litr, dnes řidiči tankují v průměru o více než 50 haléřů za litr levněji. Podobný trend byl zaznamenán i u nafty, která před měsícem v průměru stála 32,11 koruny za litr a od té doby zlevnila o více než 60 haléřů za litr. Nafta díky mírné zimě zlevňovala o něco rychleji než benzín, protože se jí spotřebovává méně v generátorech tepla.

Současný trend poklesu cen benzínu a nafty bude přetrvávat i v dalších týdnech. Aktuální ceny pohonných hmot ještě plně nezohledňují pokles ceny ropy. Připomeňme, že po poklesu ceny ropy na konci roku 2018 se průměrná cena benzínu v průběhu února 2019 dostala pod úroveň 30,40 koruny za litr a průměrná cena nafty pod úroveň 30,90 koruny za litr. Tehdy byl kurz koruny vůči dolaru na podobné úrovni jako dnes, takže kurzové rozdíly při dovozu ropy nehrají v rámci tohoto srovnání výraznou roli.

Nízké ceny ropy dělají vrásky na čele zemím, které jsou na prodeji ropy do značné míry závislé. Technická komise, která radí kartelu OPEC a jeho spojencům, již dokonce navrhla snížení produkce ropy o 600 tisíc barelů denně, aby se cena ropy stabilizovala. Již od ledna 2019 přitom platí omezení těžby ropy o 1,2 milionu barelů denně. Z těchto kroků je patrné, že klíčoví hráči na ropném trhu nechtějí připustit další pokles cen. Mnozí investoři si toho všímají a začínají spekulovat na růst cen průmyslových komodit v druhém pololetí letošního roku. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Přebytek zahraničního obchodu se téměř zdvojnásobil

10:17 Petr Dufek: Přebytek zahraničního obchodu se téměř zdvojnásobil

Za prvních jedenáct měsíců loňského roku se přebytek zahraničního obchodu vyšplhal už na 219 mld. ko…