Ve středu šéf amerického FEDu Jerome Powell potvrdil pomalejší tempo v budoucím plánovaném zvyšování úrokových sazeb. Reagoval tak na viditelný progres v boji proti růstu cen, kdy inflace ve Spojených státech je kontinuálně v poklesu od červnových maxim 9,1 procent k říjnové úrovni 7,7 procenta.
Jerome Powell zároveň upozornil, že i přes slibný vývoj v inflačních datech, ještě nejsme zdaleka na konci a úrokové sazby budou muset udržet svojí výši ještě po nějakou dobu. Změny v úrokových sazbách se propisují do ekonomiky se zpožděním zhruba jednoho roku i déle. To je jeden z důvodů, proč FED chce zpomalit tempo utahování monetární politiky, aby neuvedl americkou ekonomiku do hluboké recese.
Trh již z velké části očekával tento krok ze strany FEDu. Co ale trh neočekával je překvapivě umírněný projev Powella. Při posledních proslovech totiž šéf FEDu pravidelně udával jestřábí tón a způsoboval tak poklesy na akciových trzích. Trhy díky změně rétoriky ve středu reagovaly mimořádně pozitivně a ze záporných hodnot před proslovem se index S&P 500 povznesl o 3,1 procenta a Nasdaq Composite dokonce o 4,4 procenta.
V reakci na to také oslabil dolar a výnos 10letého vládního dluhopisu USA spadl na nejnižší úroveň od srpna. V současnosti trh očekává další růst v úrokových sazbách o 0,5 procentního bodu v prosinci, 0,25 procentního bodu v únoru a posledních 0,25 procentního bodu v březnu.
Poté se očekává, že FED zastaví a bude udržovat úrokové sazby na terminální úrovni 5 procent, dokud nedostane inflaci dostatečně pod kontrolu. Historicky toto období vyčkávání nejčastěji trvalo v rozmezí půl roku až jednoho roku. Pokud se FED rozhodne v příštím roce započít expanzivní monetární politiku mohlo by to odstartovat býčí trh na akciových trzích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV