Ideální by byl osvícený mocnář (diktátor), který by autoritativně rozhodoval výhradně ve prospěch svých poddaných. Všichni ale víme, jak tragicky tyto experimenty v moderní době dopadly. Takže nic!
Základem současných demokracií je volební zákon, který v našem případě například říká, že volební právo je VŠEOBECNÉ, ROVNÉ, PŘÍMÉ a TAJNÉ..
Podívejme se nyní na výše uvedené pojmy podrobněji. Kupodivu bychom se s nimi mohli setkat již v roce 1907, kdy František Josef I. podepsal nové volební zákony, které pro země rakousko-uherské monarchie představovaly zásadní přelom v pojetí lidských práv: Bylo zavedeno rovné a všeobecné volební právo. Ne zcela, neboť ženy z něho byly stále vyloučeny. Přesto však lze mluvit o pokroku. Zajímavou součástí tohoto zákona byla POVINNOST JÍT K VOLBÁM, jejíž nesplnění bylo pokutováno.Z mužů pak nesměli volit mimo jiné ti, kteří nebydleli aspoň rok v obci, kde měli volit, dále příslušníci armády a četnictva či MUŽI, KTEŘÍ POBÍRALI CHUDINSKOU PODPORU Z VEŘEJNÝCH NEBO OBECNÍCH PROSTŘEDKŮ.
V předešlém volebním systému – tzv. kuriovém – bylo z dnešního pohledu další zajímavé omezení. Ve vybraných kuriích mohli volit jen ti, KTEŘÍ PLATILI URČITÉ MNOŽSTVÍ DANÍ.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV