Na druhou stranu avizované masivní zbrojení v oblasti Evropy vyvolá reakci nejenom Ruska, ale i jiných velmocí a států a spustí zbrojní technologické závody, jehož důsledky v nedávné minulosti pokořily již Sovětský svaz a vedly k jeho destabilizaci a rozpadu. Jaké budou důsledky nového kola zbrojení je těžko předvídatelné, ale určitě způsobí geopolitickou nestabilitu a možná i chaos, který může postihnout i Evropu a tedy i Českou republiku.
Dle mého názoru směřuje snaha současných našich a evropských elit o zdůrazňování nebezpečí ze strany Ruské federace (RF) k prohloubení evropské integrace a vyvolání desintegrace RF, při bagatelizaci jiných možných nebezpečí, které ovšem mohou vyžadovat naši samostatnou reakci.
Pokusím se definovat aspoň nějaká možná v současné době neakceptovaná zevní bezpečnostní rizika, se kterými se budeme možná muset vypořádat sami nebo s přispěním podobně postižených států. Abychom se mohli racionálně a co nejlépe připravit na budoucí krize a nebezpečí, je nutné brát v úvahu nejenom jednu současnou krizovou bezpečnostní situaci a jeho domnělého hlavního protagonistu (RF), ale i další krize, které budou vyplývat s demografického, hospodářského a politického vývoje v blízké budoucnosti:
Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?Anketa
- Rozpad světového bezpečnostního, hospodářského a geopolitického systému s válkami o zdroje
- Rozpad EU a NATO způsobený ekonomickou a společenskou krizí s prohlubováním rozepří mezi progresivistickou a konzervativní částí obyvatelstva se vznikem mezistátních konfliktů
- Občanská multietnická a náboženská válka v našem okolí či vznik evropských chalifátů– západní a severní Evropa, Balkán
- Masivní migrační vlna nekompatibilního a těžko integrovaného obyvatelstva z oblastí s jeho nadbytkem nebo z válečných oblastí nebo v důsledku hladomoru
- Bezpečností krize vyvolaná příchozími veterány z ukrajinské války nebo invaze části rozpadlé ukrajinské armády do okolních států včetně ČR
- Vzestup Novoosmanské říše s vytvořením Velkého Turecka
- Rozpad Ruska na nástupnické státy vyzbrojené jadernými zbraněmi, expanze Číny
- Omezená jaderná válka v našem okolí či na našem území
Za nebezpečné pro naši státnost považuji opuštění obranné strategie, která by ji zajistila schopnost samostatné reakce v případě zevního nebezpečí jiného než v současnosti prosazovaného, tedy konfliktu menší intenzity v případě rozpadu vojenské aliance jíž jsme součástí, ale současně abychom měli být schopni kooperace s dalšími zeměmi v našem okolí v rámci naší předchozí připravenosti v těch činnostech, které nejsme schopni zajistit vlastními silami pro jejich technickou a finanční náročnost.
Je třeba se poučit ze současných i minulých konfliktů a vychovat, vycvičit a vyzbrojit naše obranyschopné a ochotné obyvatelstvo takovými obrannými zbraňovými a ochrannými systémy, jejichž produkce je v našich současných finančních a technických možnostech nebo v možnostech blízké budoucnosti, aby každý agresor věděl, že při našem napadení utrpí ztráty větší, než bude jeho zisk a že jsme odhodláni se s tímto vybavením bránit.
Největším problémem se mně jeví právě ochota současné mladé generace nasadit vlastní život pro ideu uchování našeho státu a národa, o nějakých pochybných a nicneříkajících evropských hodnotách ani nemluvě. Bez jasné definice ideí, s kterými se ztotožní podstatná část našeho obyvatelstva, a bude je ochotna bránit i za cenu rizika ztráty vlastního života, jsou jakékoli investice do vlastní obrany vyhozené prostředky, pokud za nás nebudou bojovat drony a robotické zbraně.
Zcela opomenuta byla příprava obyvatelstva (se zaměřením na děti a mládež) na výchovu ke zvládání psychického a fyzického stresu, které jednoznačně bojové situace přináší, stejně jako příprava k civilní obraně a branné výchově. Místo toho sebedestruktivně horujeme pro co nejskvělejší well-being našich potomků, aniž si uvědomujeme, že procházení a zvládání krizových a zátěžových situací je nutné pro adekvátní rozvoj lidského mozku dětí a mládeže. Je třeba zmínit i demografickou deklinaci, která také zásadním způsobem ohrozí naši schopnost zajistit dostatek živé síly, stejně jako zdravotní stav naší mladé populace, hlavně z pohledu psychických onemocnění a problémů s fyzickou připraveností.
Z těchto závěrů potom vyplývá, do čeho investovat finanční prostředky, úsilí a čas, tak abychom byli schopni zajistit naši obranyschopnost v neklidných časech blízké budoucnosti, kde neúčelně plýtváme a naivně se spoléháme na efemérní spolky a organizace.
Vyšlo na Vasevec.info. Publikováno se souhlasem vydavatele
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV