Vladimír Zlínský: Alternativní pohled na budoucí bezpečnostní rizika ČR

22.04.2025 11:24 | Komentář

Globalizace složek obranného průmyslu a jeho ekologizace vedla k přesunu výroby mnohých nutných komponent obranného průmyslu mimo naši republiku i Evropu k našim možným budoucím oponentům. Globalizace tedy nakonec podkopává schopnost původně vyspělých zemí zajistit svou obranyschopnost při současném zhoršování bezpečnostní situace ve světě, o nesmyslné sebedestruktivní deindustrializační zelené tranzici ani nemluvě.

Vladimír Zlínský: Alternativní pohled na budoucí bezpečnostní rizika ČR
Foto: Daniela Černá
Popisek: Vladimír Zlínský

Na druhou stranu avizované masivní zbrojení v oblasti Evropy vyvolá reakci nejenom Ruska, ale i jiných velmocí a států a spustí zbrojní technologické závody, jehož důsledky v nedávné minulosti pokořily již Sovětský svaz a vedly k jeho destabilizaci a rozpadu. Jaké budou důsledky nového kola zbrojení je těžko předvídatelné, ale určitě způsobí geopolitickou nestabilitu a možná i chaos, který může postihnout i Evropu a tedy i Českou republiku.

Dle mého názoru směřuje snaha současných našich a evropských elit o zdůrazňování nebezpečí ze strany Ruské federace (RF) k prohloubení evropské integrace a vyvolání desintegrace RF, při bagatelizaci jiných možných nebezpečí, které ovšem mohou vyžadovat naši samostatnou reakci. 

Pokusím se definovat aspoň nějaká možná v současné době neakceptovaná zevní bezpečnostní rizika, se kterými se budeme možná muset vypořádat sami nebo s přispěním podobně postižených států. Abychom se mohli racionálně a co nejlépe připravit na budoucí krize a nebezpečí, je nutné brát v úvahu nejenom jednu současnou krizovou bezpečnostní situaci a jeho domnělého hlavního protagonistu (RF), ale i další krize, které budou vyplývat s demografického, hospodářského a politického vývoje v blízké budoucnosti:

Anketa

Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?

15%
76%
hlasovalo: 1494 lidí

  1. Rozpad světového bezpečnostního, hospodářského a geopolitického systému s válkami o zdroje 
  2. Rozpad EU a NATO způsobený ekonomickou a společenskou krizí s prohlubováním rozepří mezi progresivistickou a konzervativní částí obyvatelstva se vznikem mezistátních konfliktů 
  3. Občanská multietnická a náboženská válka v našem okolí či vznik evropských chalifátů– západní a severní Evropa, Balkán 
  4. Masivní migrační vlna nekompatibilního a těžko integrovaného obyvatelstva z oblastí s jeho nadbytkem nebo z válečných oblastí nebo v důsledku hladomoru
  5. Bezpečností krize vyvolaná příchozími veterány z ukrajinské války nebo invaze části rozpadlé ukrajinské armády do okolních států včetně ČR
  6. Vzestup Novoosmanské říše s vytvořením Velkého Turecka 
  7. Rozpad Ruska na nástupnické státy vyzbrojené jadernými zbraněmi, expanze Číny 
  8. Omezená jaderná válka v našem okolí či na našem území 

Za nebezpečné pro naši státnost považuji opuštění obranné strategie, která by ji zajistila schopnost samostatné reakce v případě zevního nebezpečí jiného než v současnosti prosazovaného, tedy konfliktu menší intenzity v případě rozpadu vojenské aliance jíž jsme součástí, ale současně abychom měli být schopni kooperace s dalšími zeměmi v našem okolí v rámci naší předchozí připravenosti v těch činnostech, které nejsme schopni zajistit vlastními silami pro jejich technickou a finanční náročnost. 

Je třeba se poučit ze současných i minulých konfliktů a vychovat, vycvičit a vyzbrojit naše obranyschopné a ochotné obyvatelstvo takovými obrannými zbraňovými a ochrannými systémy, jejichž produkce je v našich současných finančních a technických možnostech nebo v možnostech blízké budoucnosti, aby každý agresor věděl, že při našem napadení utrpí ztráty větší, než bude jeho zisk a že jsme odhodláni se s tímto vybavením bránit.

Největším problémem se mně jeví právě ochota současné mladé generace nasadit vlastní život pro ideu uchování našeho státu a národa, o nějakých pochybných a nicneříkajících evropských hodnotách ani nemluvě. Bez jasné definice ideí, s kterými se ztotožní podstatná část našeho obyvatelstva, a bude je ochotna bránit i za cenu rizika ztráty vlastního života, jsou jakékoli investice do vlastní obrany vyhozené prostředky, pokud za nás nebudou bojovat drony a robotické zbraně. 

Zcela opomenuta byla příprava obyvatelstva (se zaměřením na děti a mládež) na výchovu ke zvládání psychického a fyzického stresu, které jednoznačně bojové situace přináší, stejně jako příprava k civilní obraně a branné výchově. Místo toho sebedestruktivně horujeme pro co nejskvělejší well-being našich potomků, aniž si uvědomujeme, že procházení a zvládání krizových a zátěžových situací je nutné pro adekvátní rozvoj lidského mozku dětí a mládeže. Je třeba zmínit i demografickou deklinaci, která také zásadním způsobem ohrozí naši schopnost zajistit dostatek živé síly, stejně jako zdravotní stav naší mladé populace, hlavně z pohledu psychických onemocnění a problémů s fyzickou připraveností.

Z těchto závěrů potom vyplývá, do čeho investovat finanční prostředky, úsilí a čas, tak abychom byli schopni zajistit naši obranyschopnost v neklidných časech blízké budoucnosti, kde neúčelně plýtváme a naivně se spoléháme na efemérní spolky a organizace.

Vyšlo na Vasevec.info. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Tvrdíte, jak odvádíte ve sněmovně dobrou práci

Ale co přesně jste vlastně za ty roky, co ve sněmovně jste prosadili? A jak chcete naložit s tím, že váš koaliční potenciál je mizivý, takže volit vás je podle mě volit jen poslance do počtu, co stejně nic nezmění. Viz třeba váš návrh na uzákonění referenda. Kolikrát jste ho ve sněmovně třeba v tomt...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Petr Hampl: Konec Západu, jak jsme jej znali

15:49 Petr Hampl: Konec Západu, jak jsme jej znali

Druhý pohled Petra Hampla