Vojtěch Benda: Není třeba dále uvolňovat politiku, nová opatření proti viru budou mírnější

15.09.2020 14:37 | Zprávy

Česká národní banka (ČNB) nemusí dále uvolňovat měnovou politiku ani přes aktuální nárůst případů nákazy koronavirem v Česku, neboť opatření proti jejímu šíření už zřejmě nebudou tak tvrdá jako na jaře, řekl člen bankovní rady Vojtěch Benda.

Vojtěch Benda:  Není třeba dále uvolňovat politiku, nová opatření proti viru budou mírnější
Foto: cnb.cz
Popisek: Vojtěch Benda, člen bankovní rady ČNB

ČNB na jaře srazila hlavní dvoutýdenní repo sazbu celkem o 200 bazických bodů na současných 0,25%, aby podpořila domácí ekonomiku zasaženou pandemií. Na dvou minulých zasedáních během léta pak již ponechala sazby beze změny.

"Pro nás je zatím situace měnověpoliticky přehledná. To uvolnění, které jsme dodali hned zkraje výskytu pandemie, je dostatečné," řekl Benda v rozhovoru pro agenturu Reuters.

"Pro nás z toho momentálně neplyne potřeba dalšího uvolňování měnové politiky," řekl dále. "(Očekávám) delší dobu sazby beze změny na současné úrovni."

Jarní uzavření ekonomiky v kombinaci s propadem zahraniční poptávky srazilo hrubý domácí produkt Česka ve druhém kvartále meziročně o 11%.

Podle Bendy se takový vývoj nebude opakovat, přestože současný nárůst potvrzených případů onemocnění covid-19 vysoce překračuje jarní statistiky.

"Zatím to podle náznaků vládních představitelů, nejen u nás ale i ve světě, vypadá, že se nebude opakovat plošné uzavírání ekonomiky, kterého jsme byli svědky v březnu, dubnu a ještě v části května. To je pro ekonomiku dobrá zpráva," řekl.

Benda se také staví rezervovaně k plánu vlády na razantní snížení daně z příjmu, které by od příštího roku zkrátilo příjmy státního rozpočtu zhruba o 70 miliard korun.

"Momentálně to ekonomice nepomůže a veřejným financím neprospěje, pokud by docházelo k nějakému výraznějšímu snižování daní," řekl Benda s tím, že taková opatření pomáhají, když je zdanění vysoké, což ale v současné době není případ Česka.

"Nechci vládě radit, to je její mandát, ale neobezřetný přístup k postupnému snižování deficitu by trh samozřejmě vyhodnotil jako něco, co by se mohlo promítnout do vyšších výnosů na státních dluhopisech. Mohl by to promítnout do vyšší rizikové prémie," dodal.

(Robert Müller, Reuters 14. 9. 2020)

Vyšlo na webových stránkách České národní banky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Katastrofa jménem Jimmy Carter

9:16 Ivo Strejček: Katastrofa jménem Jimmy Carter

Ve věku obdivuhodných 100 let zemřel 29. prosince 2024 bývalý americký prezident Jimmy Carter. Přest…