Zdeněk Joukl: 21. srpen 1968 a tolerance mezi námi

21.08.2023 13:13 | Glosa

Na všem špatném je něco dobrého. Optimista si to připomíná, pesimista vzpomíná jen na to špatné. 21. srpna 1968 jsme byli, zase po letech, jako národ téměř jednotní. Byli jsme překvapení, naštvaní, zklamaní , ale jednotní v odporu proti okupantům. Dokonce i komunisté vraceli ve velkém své stranické legitimace. Takovou jednotu národa jsem zažil pak ještě jednou – při Sametové revoluci. Národ v krizových situacích je velmi důležitý. Tvoří kořeny života občanů (stejně jako rodina, sousedé, přátelé…). Proto také občanskou společnost považuji za méně stabilní než společnost národní. Beru ji vlastně jako náhražku národní společnosti pro případ, že na daném území původní národ neexistuje (například, když byl vyvražděn tak jako v Americe).velmi důležitý. Tvoří kořeny života občanů (stejně jako rodina, sousedé, přátelé…). Proto také občanskou společnost považuji za méně stabilní než společnost národní. Beru ji vlastně jako náhražku národní společnosti pro případ, že na daném území původní národ neexistuje (například, když byl vyvražděn tak jako v Americe).

Zdeněk Joukl: 21. srpen 1968 a tolerance mezi námi
Foto: www.joukl.cz
Popisek: Zdeněk Joukl

Jenže..., jak opadne ohrožení, nebo tehdy, když nezbývá nic, než se s okupací vyrovnat, tak opět vylézají na povrch některé špatné vlastnosti lidí. U nás jsou to typické vlastnosti závist, netolerance...

Občas zaslechnu v médiích větu: „prezident, migranti, klimatické změny... rozdělují naši společnost“. Není to pravda. V demokratické společnosti má každý právo na svůj názor. Ten má dle Ústavy i právo prezentovat (nejde-li o porušování zákona – například propagace fašismu, komunismu atd.). To, co společnost rozděluje je netolerantnost k názorům druhých. Tvrdím, že to, že má někdo jiný názor ještě neznamená,  že je hlupák. Znamená to pouze to, že žil v jiném prostředí, byl jinak vychováván, četl jiné knížky, měl jiné přátele…

A proto více tolerance!

Tolerance vede k lepší spolupráci na projektech pro lepší život občanů. Je absurdní, když dobrý návrh pro občany je smeten ze stolu vládnoucí skupinou politiků, jenom proto, že s ním přišel někdo z „opoziční, konkurenční“ strany!

Demokracie a její „přítelkyně“ tolerance by měly být vyučovány ve školách, a měly by být také námětem na občasné besedy v TV.

Možná, že by nebylo na škodu se zamyslet i nad tolerancí vlastní.

Právě netolerance vedla vedení Sovětského svazu k vojenské invazi na naše území 21. 8. 1968.

Na závěr jsem si dovolil  trochu upravit známé heslo pana prezidenta Václava Havla na:

„Ať pravda a tolerance zvítězí nad lží a nenávistí.“

Zdeněk Joukl, praktický sociolog, Senior roku  atd.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

15:57 Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

V článku „Věrchuška a sprostý lid“ jsem uvedl, že vládnoucí vrstvy (věrchuška) se nezajímají o míněn…