Zdeněk Joukl: Volit, či nevolit?

07.06.2024 11:24 | Komentář

Proti účasti ve volbách za diktatury komunistů (99,3 %) při volbách do Evropského parlamentu poněkud zaostáváme (28,72 %).

Zdeněk Joukl: Volit, či nevolit?
Foto: Archiv Zdeňka Joukla
Popisek: Zdeněk Joukl

Proč nešli někteří lidé volit:
Stejně si budou dělat, co budou chtít… Politika je svinstvo… Nic o kandidátech nevím… Stejně kandidují jenom pro peníze a pro svůj prospěch.

Naopak, proč jdou lidé volit:
Nízká účast ve volbách mění volby v loterii. Lhostejnost je nebezpečná (pomohla mnoha diktátorům k moci). Nebudu-li volit já, rozhodnou za mne s radostí jiní, ale sotva k mému prospěchu. Neúčastí prokazuji nezájem o dění ve státě, v Evropské unii i o osud demokracie jako takové (nutno ji chránit denně).

Špatný volební výsledek se v pluralitním politickém systému (v demokraciích) nedá již měnit „cinkáním klíči“ na náměstích. Volby dávají naději na zlepšení situace a znamenají jistotu, že mocní z moci „neonemocní“, protože vždy může dojít k jejich výměně.

Co je možno udělat pro vyšší účast ve volbách?

Zlepšit informovanost občanů o kandidujících:
Informovat o webových stránkách všech volebních stran.
Vydat “Volební noviny“ o kandidujících neparlamentních stranách (parlamentní strany jsou již známé z médií).
Pořádat pro občany společné besedy se zástupci všech volebních stran.
Před volbami v každé obci zajistit vývěsní plochy pro všechny strany.

V České televizi a Českém rozhlase dávat před volbami stejné možnosti všem volebním stranám, a nikoliv některé diskriminovat výběrem dle volebních preferencí. Obce s rozhlasem dají všem stranám stejný prostor na prezentaci. Obce, které vydávají Zpravodaje, nabídnou stranám stejný prostor pro prezentaci, případně vydají odpovídající přílohu.

Členové volební komise mohou s volební urnou navštěvovat v den voleb místa s koncentrací znevýhodněných občanů (nemocnice, domovy důchodců, domy s pečovatelskou službou…) a nabízet možnost volit.

Co z toho se však děje před volbami do EP? Téměř nic! A tak se jistě nebudeme divit další malé účasti občanů ve volbách. A to přestože den voleb je možno považovat za malý svátek demokracie.

K volbám
Volil jsem za komunistů,
proč nevolit nyní?
Jinak volbu populistů
zajistí si jiní!

Zdeněk Joukl, praktický sociolog

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Budete nějak řešit docházku vašich senátorů?

A jestli ano jak? A nemyslíte, že by stálo za úvahu, aby všichni politici, teda i poslanci a ministři byly z větší části placeni za odvedenou práci? Třeba za to, jak často se účastní schůzí, hlasování, kolik předloží zákonů apod? Nemyslíte, že by to pak politiky motivovalo, aby opravdu makali? Netvr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Čas kameny rozhazovat, čas kameny stavět

11:34 Ivo Strejček: Čas kameny rozhazovat, čas kameny stavět

Denní glosa Ivo Strejčka