Dryml (SPOZ): Kdyby to lidé v roce 1989 věděli...

17.11.2012 18:45 | Zprávy

Letos je to 23 let od doby, kdy vypukla sametová revoluce. "Tenkrát lidé bojovali za svou svobodu a za demokracii v naší zemi, kdyby ovšem měli možnost nahlédnout do budoucnosti, sami by nevěřili, co svobodný stát obnáší", myslí si senátor Vladimír Dryml (SPOZ).

Dryml (SPOZ): Kdyby to lidé v roce 1989 věděli...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Vladimír Dryml

Sametová revoluce je označení období změn v roce 1989, kdy proběhl pád komunistické vlády a vyhrál boj za demokratické principy. Lidé tenkrát měli vůli, nadšení a ideály. V letošním roce se 17. listopadu na Václavském náměstí sejdou občané ČR znovu, tentokrát ovšem nebude jejich nepřítelem komunistický režim, ale demokratická vláda, která v posledních měsících všem dokázala, jak zrůdnou podobu může mít moc ve špatných rukou. "Vzpomněl jsem si, jak jsme byli v roce 1989 hrdí a plní očekávání. Ta pozitivní nálada nás už bohužel opustila. Oslava výročí sametové revoluce je skvělým důvodem, jak si připomenout, že i český národ má svou důstojnost a občané tady nejsou pouze loutky, které neumí prosadit svůj názor", podporuje demonstraci senátor.

"Když si vzpomenu, jak se v roce 1989 sešel na Letenské pláni 100 tisícový dav a s hesly "Podívej se Gusto, jak je tady husto" dokázal skandovat celé dny proti tehdejšímu prezidentovi, lidé tenkrát zdaleka netušili, že přijde rok 2012 a ministr financí Kalousek (TOP 09) nám bude kázat o morálních povinnostech k církvi, zodpovědnosti ke státnímu rozpočtu a zvyšování daní, a zároveň bude stejnými ústy bránit Vlastu Parkanovou, když zcela náhodou omylem koupí vojenskou techniku o půl miliardy dražší než je obvyklá cena. Národ z roku 1989 by se dokázal takovému ministrovi postavit stejně jako prezidentovi", vzpomíná Vladimír Dryml.

"V listopadu 1989 to vypadalo, že největším nepřítelem Československa i světa je Rusko. Co by asi lidé řekli před 23 lety na to, že nyní platíme Bruselu obrovské částky peněz, a ten je velkoryse rozdává finančně nesamostatným státům, a jako odměnu nám jednou za čas vedení EU pošle vyhlášku o přejmenování pomazánkového másla nebo směrnice o tom, co smíme pěstovat na zahradě. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nám ze své pozice ještě podřadné postavení schvaluje tvrzením, že si máme nechat od Německa všechno líbit, abychom byli s EU zadobře. Opravdu takto vypadá budování národní tradice a hrdosti?", bilancuje senátor.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vladimír Dryml

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: Ruská propaganda se raduje z Trumpova vyjednávání

8:15 Ministr Rakušan: Ruská propaganda se raduje z Trumpova vyjednávání

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k událostem týdne.