Dušek (ČSSD): Zachování biologické rozmanitosti v Evropě vyžaduje společný přístup

08.03.2012 6:24 | Zprávy

Koncem února se na Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu probíralo sdělení Evropské komise ohledně strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti.

Dušek (ČSSD): Zachování biologické rozmanitosti v Evropě vyžaduje společný přístup
Foto: Redakce
Popisek: Robert Dušek

Tato nová strategie má za cíl snížit do roku 2020 tempo, jakým živočišné a rostlinné druhy vymírají. Pokusit se obnovit co nejvíce přirozených ekosystémů v EU a podílet se více na odvrácení celosvětové hrozby, jakou zánik biologické rozmanitosti představuje.

„Vítám novou strategii Evropské unie v oblasti biologické rozmanitosti. Její naplnění však bude předpokládat zajištění užší spolupráce na evropské úrovni v oblasti rozmanitosti živočišných a rostlinných genetických zdrojů. V tomto je nutné, aby existovala rovnováha mezi strategií EU v oblasti biologické rozmanitosti a programy členských států na rozvoj venkova,“ řekl europoslanec za ČSSD Robert Dušek, člen Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu.

 Ve zprávě se uvádí, že současné tempo vymírání druhů nelze k ničemu přirovnat. V důsledku především lidské činnosti ubývají nyní druhy 100krát až 1000krát rychleji, než je přirozené. Dle údajů FAO dochází k degradaci nebo k neudržitelnému využívání 60 % světových ekosystémů, u 75 % rybích populací dochází k nadměrnému odlovu nebo k významnému snížení jejich stavu. Podle odhadů se každoročně vymýtí 13 milionů hektarů tropických pralesů, 20 % tropických korálových útesů světa již zmizelo a hrozí jejich další poškození, pokud bude změna klimatu dále pokračovat. V EU je v uspokojivém stavu pouze 17 % stanovišť a druhů a 11 % klíčových ekosystémů chráněných podle právních předpisů EU.

Nová strategie, která bude platit do roku 2020, se zaměřuje také na zapojení do ochrany biologické rozmanitosti zemědělství a lesnictví. Jejím cílem je i zajistit udržitelné využívání rybolovných zdrojů s ohledem na to, že 88 % rybích populací v EU trpí nadměrným odlovem. Dále chce EU zvýšit úsilí EU o odvrácení úbytku biologické rozmanitosti ve světě. Dle sdělení je strategie v souladu s mezinárodními závazky, ke kterým se EU přihlásila v rámci Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!