Gajdůšková: Sociální práva českých občanů mají jednoznačnou prioritu

06.09.2011 11:40 | Zprávy

Podporuji požadavek Lubomíra Zaorálka, že by vláda měla na evropské úrovni odstoupit od tzv. Klausovy výjimky z Lisabonské smlouvy, respektive z Listiny Základních práv EU, která by oslabila zakotvení sociálních práv českých občanů na evropské úrovni.

Gajdůšková: Sociální práva českých občanů mají jednoznačnou prioritu
Foto: senat.cz
Popisek: První místopředsedkyně Senátu za ČSSD Alena Gajdůšková

Garance těchto práv zapracováním do českých zákonů, kterou nabídl vicepremiér Schwarzenberg, je sice dobrým pokusem, ale mimo realitu. Tomu, že něco takového udělá pravicová vláda, složená ze stran ideově vedených panem prezidentem, které používají i neústavní a neférové metody na evropské úrovni, aby právě tato práva občanům odepřela, nemůže věřit ani ten největší naivka a idealista.

Výjimka ze smlouvy byla prosazena Václavem Klausem mimo ústavní procesy v ČR i standardní jednání EU. Prezident si požadavek na tuto výjimku vynutil vydíráním a okolky se svým podpisem nutným pro ratifikaci Lisabonské smlouvy.

Fischerova vláda na tento požadavek dodatečně „přikrývala" vzhledem k tomu, že jsme byli zemí, která již delší čas blokovala ratifikaci Lisabonské smlouvy. Hlavy států pak zakotvili svůj příslib do závěrů Evropské rady, kde se uvádí, že tento požadavek budou akceptovat a bude předložen k ratifikaci ostatním státům spolu s následující přístupovou smlouvou.

Prezident „znásilnil" i český ústavní systém. Odmítal dát svůj ratifikační podpis a podmiňoval jej přijetím výjimky, i když nemá žádné právo odepřít podpis pod mezinárodní smlouvou, kterou nechal uzavřít, a to ve chvíli, kdy s její ratifikací vydaly souhlas obě komory parlamentu, jak zní i judikát Ústavního soudu ČR.

S oslabením sociálních práv občanů jako sociální demokraté nemůžeme z principu souhlasit a nikdy jsme nesouhlasili.

Osobně nejsem ochotna se k hlasování pro něco takového nechat donutit ani případným spojením Klausovy výjimky s přístupovou smlouvou Chorvatska v jednom hlasování.

Jakkoliv je mi to líto vůči Chorvatům a jejich vstup do EU si velmi přeji, práva českých občanů jsou pro mě víc. Takovýto postoj mi pro českého zákonodárce připadá jako jediný možný. Pokud to vláda nevnímá, říká si o blamáž na mezinárodní úrovni.

Více:
Klausova výjimka je ústavní zmetek, míní politolog Pehe

##PROFIL 32##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Premiér Fiala se směje se svými nesmysly lidem do obličeje

14:04 Fiala (SPD): Premiér Fiala se směje se svými nesmysly lidem do obličeje

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výsledkům vlády premiéra Petra Fialy