„Cílem stipendijního motivačního programu je zvýšit zájem žáků posledních ročníků základních škol o učební obory, jejichž absolventů je na trhu práce nedostatek. Kraji se zároveň díky tomuto programu podařilo podpořit řadu oborů, kterým pro nezájem učňů hrozil téměř zánik,“ zdůraznil hejtman Jiří Zimola.
Konkrétně si o grant mohou zažádat školy, kde se vyučují obory strojní mechanik, nástrojař, obráběč kovů, autolakýrník, pekař, čalouník, klempíř, kominík, tesař, zedník, pokrývač a zemědělec - farmář.
V prvním ročníku může učeň dostat stipendium ve výši 500, ve druhém 600 a ve třetím 800 korun měsíčně. „Za vyznamenání na konci školního roku a při závěrečných zkouškách jsou vypláceny jednorázové odměny. Za tři roky si tak může učeň přijít celkem až na 27 tisíc korun. A to je přece dobrá motivace k tomu, aby školu úspěšně dokončil,“ dodal Zimola.
Aby žák ale uvedenou finanční podporu získal, musí splnit řadu podmínek. Základem je denní forma studia, řádné plnění studijních povinností a pravidelná docházka. Nesmí mít sníženou známku z chování ani opakovat ročník.
Stipendijní motivační program vypsal Jihočeský kraj poprvé v roce 2010. Letos ho tudíž vyhlašuje už potřetí.
Stipendium po celé tři roky studia v odstupňované výši
V 1. ročníku může získat 500 Kč měsíčně, za vyznamenání na konci školního roku jednorázově 1 000 Kč.
Ve 2. ročníku může získat 600 Kč měsíčně, za vyznamenání na konci školního roku jednorázově 1 500 Kč.
Ve 3. ročníku může získat 800 Kč měsíčně, za vyznamenání na konci školního roku jednorázově 2 000 Kč.
Za vyznamenání při závěrečných zkouškách jednorázově 3 500 Kč.
Žák podporovaného oboru tak může získat za 3 roky studia až 19 000 Kč, při vyznamenání dalších až 8 000 Kč.
Celkem za celou dobu studia až 27 000 Kč
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Zimola - profil