Profesor Karel Prach zdůrazňuje, že problém kůrovce je odborný a měli by ho řešit "odborníci, lesníci a přírodovědci, kteří své závěry mohou předkládat veřejnosti". Problém je, že zatímco lesníkům je již několik set let jasné, jaký je vztah mezi kůrovcem a smrkovými monokulturami a napsali o něm stovky vědeckých knih, někteří vědci se na Šumavě snaží uplatnit "nové" pojetí výzkumů. Příkladem budiž výzkum houby Beauvaria bassiana, na nějž před několika lety věnovalo MŽP a tehdejší správa parku cca šest milionů korun. Výsledkem bombasticky medializovaného výzkumu ("houba zachrání Šumavu před kůrovcovou kalamitou") jsou vyhozené peníze a na Šumavě další suchý les. Že lesníci však dávno před zahájením výzkumu věděli, že tato houba funguje jako likvidátor kůrovce pouze v laboratoři? Ti tomu přeci nerozumí, pravdu máme my.
Ing. MBA. Tomáš Jirsa
senátor PČR
místopředseda místního sdružení
předseda oblastního sdružení
místopředseda regionálního sdružení
starosta
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS