Země bývalého východního bloku jsou v západní Evropě dlouhodobě vnímány jako zaostalé země, ale podle německého investora Ole Lehmanna je opak pravdou.
„Jako Němcům nám bylo řečeno, že Polsko je ‚za námi‘. Ale minulý týden jsem konečně navštívil Varšavu. To, co jsem tam objevil, ve mně zanechalo velké pochybnosti o tom, co nám říkají,“ píše Lehmann v příspěvku na síti X.
Úroveň modernizace ve Varšavě mu prý doslova vyrazila dech. „Elegantní skleněné věže. Všude bezkontaktní platby. Technologická scéna, která se vyrovná Berlínu. Tohle není postsovětská představa, jakou stále ještě má většina lidí na Západě, je to aktuálně hlavní město eurozóny, které se žene vstříc budoucnosti,“ popisuje svůj zážitek Němec s připomínkou toho, že Polsko aktuálně předsedá Evropské unii.
Lehmanna překvapily vysoké standardy v Polsku včetně vysokých cen. „Překvapily mě životní náklady. Očekával jsem typické východoevropské ceny, ale zjistil jsem, že za jídlo a byt platím náklady na úrovni Berlína,“ informuje Lehmann a jedním dechem dodává, že Poláci přitom průměrně vydělávají třikrát méně než Němci, a přesto to zvládají.
Polsko Lehmann popisuje jako „kokosovou kulturu“, tvrdou na povrchu, ale měkkou uvnitř. „Zpočátku se lidé zdají být rezervovaní, téměř chladní. Ale rozlouskněte jejich počáteční slupku a objevíte jednu z nejupřímnějších pohostinností v Evropě,“ tvrdí Němec.
Například polské odvětví služeb je podle něj opravdový zážitek. „Varšavská kavárenská scéna je neuvěřitelná. Představte si útulná zákoutí s tlumeným osvětlením a neuvěřitelnou kávou. A k tomu design interiéru, který vás nutí zůstat celé hodiny. Tyto prostory působí jako hřejivé objetí během kruté polské zimy,“ popisuje Lehmann.
Překvapením pro něj byla i všudypřítomná možnost bezhotovostních plateb. „Polsko přijalo digitální ekonomiku plnou silou. Hotovost? Tady žádná hotovost není. Vše od tramvajenky po pouliční jídlo se platí kartou nebo telefonem. Přál bych si, aby se od nich Německo něco přiučilo o moderních platebních systémech,“ říká Lehmann a chválí také moderní polskou kuchyni a péči Poláků o své zdraví.
„Fyzické zdraví lidí je zde patrné. Na rozdíl od USA je zde obezita velmi vzácná. Lidé jsou obecně fit a je zde patrná kultura péče o sebe. A moderní polská kuchyně si zaslouží DALEKO větší uznání. Kultura jídla je tu velmi rozmanitá – od tradiční po mezinárodní kuchyni. Měl jsem pirohy z jehněčího a hovězího masa, což bylo jedno z nejlepších jídel, které jsem kdy měl,“ pochvaluje si Lehmann.
As a German, we were told Poland was "behind" us.
— Ole Lehmann (@itsolelehmann) February 5, 2025
But I finally visited Warsaw last week.
What I discovered there left me questioning everything.
9 observations that shocked me about modern Poland ??: pic.twitter.com/LD7Sa30UBu
Polsko v poslední dekádě opravdu zažívá nebývalý rozkvět. Jak zaznělo v nedávné reportáži geopolitického a ekonomického kanálu Globalista, Polsko už ve vývoji dávno předběhlo Českou republiku.
„Polsko nás předběhlo díky skvělému využití evropských peněz,“ potvrzuje v úvodním sestřihu videa i český novinář, na kterého navazují titulky z polských médií, jako např. „Polsko, země, která zachraňuje české peněženky…“
V úvodu reportáže se autoři zabývali měnícím se vztahem mezi Čechy a Poláky. „Ještě před dvaceti lety se Češi k Polsku chovali téměř jako k zemi třetího světa, ale dnes prezentují Polsko ve svých médiích jako vzor,“ říká se v reportáži.
V reportáži se objevily i některé titulky z českých médií za poslední rok, které zpochybňovaly cestu, jíž se Česká republika vydala pod vedením nové vlády. „Polský hospodářský zázrak a česká hospodářská katastrofa“ nebo „Česká republika je nemocný muž Evropy“.
Velmi dobrým příkladem, jak se liší český a polský pohled třeba na rozvoj dopravní infrastruktury, je i další titulek použitý z českých novin, „Inteligentní Poláci: Oni postavili dálnice, my jsme postavili cyklostezky“.
V této souvislosti server cituje českého podnikatele Jaroslava Svobodu, který vlastní největší český hotelový řetězec Czech Inn Hotels. Ten v pořadu Big Deal na serveru Focuson.cz během rozhovoru řekl, že Polsko výrazně předběhlo Českou republiku v infrastruktuře.
„Stavěli dálnice, moderní stadiony, rychlejší vlaky a letiště. Každé větší město v Polsku má letiště, odkud můžete cestovat po celém světě.“
Je třeba objektivně přiznat, že pokud jsme se jako Češi ještě před pár lety Polákům vysmívali a brali je jako „obchodníčky“ se zbožím pochybné kvality, dnes se doba změnila a jsme to právě my, kdo kouká k severním sousedům a nakupuje u nich nejen kvůli výhodnějším cenám, ale také kvůli mnohem lepší kvalitě.
Od klasického sortimentu potravin a drogerie se nyní české nákupy v Polsku přeorientovaly na lékárny, oční optiky, stavebniny, sanitární keramiku, a dokonce i celé domy na klíč.
Změny v pohledu na Poláky si všímá i český novinář a komentátor Pavel Šplíchal, kterého reportáž také cituje. I on totiž poukazuje na to, že se stereotyp o Polácích jako chudých sousedech stává minulostí a začíná působit čím dál trapněji.
„Brzy se chudými sousedy Poláků naopak může stát Česko. V mnoha ohledech to tak vypadá už dnes. Nejviditelnější součástí polského zázraku je totiž i síť dálnic a plánovaná síť rychlovlaků – obojí symboly české nemohoucnosti skutečně se někam posunout, a tedy i předmět českého obdivu a závisti k severním sousedům,“ má jasno Šplíchal.
„Co v Polsku jde, v Česku se často zdá takřka nedosažitelné. Ekonomické výhledy na příští rok opět favorizují Polsko, které má být nejrychleji rostoucí zemí ze států V4, Česko naopak podle prognóz poroste nejpomaleji,“ pokračoval komentátor v neradostných konstatováních na úkor české ekonomiky, že role obou sousedů se obrátily a nyní my hledíme Polsku na záda v ekonomickém vývoji.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič