O co podle vás teď jde na Ukrajině? Jde hlavně o konflikt Ruska s Evropskou unií (EU) či Západem o Ukrajinu?
Myslím, že to má daleko hlubší kořeny, museli bychom se vrátit do rozpadu bipolárního světa. Do okamžiku, od kterého se prosazují pouze zájmy, které v danou chvíli reprezentuje vláda USA. Vznikl monopolární svět, v němž si Američané mohli dělat, co chtějí, a nikdo jim nesměl oponovat. Je na to krásné latinské přísloví: Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi. Američané si vytvářejí pro sebe výhodné podmínky a Evropská unie v tom nehraje vůbec žádnou roli. Tím, že s Varšavskou smlouvou nezaniklo NATO a že vlastně NATO vzalo pod svá křídla EU, neznamená ona v mezinárodních vztazích skoro nic. Ať to byla Jugoslávie, Libye, Irák, vždy bylo jasné, kdo se snaží destabilizovat situaci a kdo na to doplatí. Vždy na to doplatila EU. A vždy v čele běžel někdo s vlajkou svobody a demokracie, ale pak zjistil, že jsou na ní bílé pěticípé hvězdy v modrém poli.
Tak jaké kořeny vidíte v případě Ukrajiny?
Dosud EU hrála vždy druhou roli nebo roli poskoka USA. Myslím si, že tato situace se zastavila až v říjnu loňského roku, kdy Američané chtěli použít libyjský scénář v Sýrii. Vznikla velká aféra kolem použití chemických zbraní, mimochodem dnes se ukazuje, že byly vystřeleny z území ovládaného rebely. Rusové se postavili na zadní, nejen diplomaticky, ale i vojensky. Jsou velké dohady, co vlastně udělali, ale Američané couvli. V tom okamžiku si myslím, že ukrajinská krize měla být určitým trestem pro Rusko, že zabránilo americkému řešení v Sýrii. Je šance, že pokud někteří evropští politici nebudou přilévat olej do ohně, mezinárodní stratégové si uvědomí, že je třeba hledat nový mezinárodní mechanismus. Ne tedy ten, že tu jsou americké zájmy, jimž se všichni ostatní podřizují.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lubomír Ledl - profil