Jedním z důvodů, proč je nutné návrh zákona odmítnout, je jeho dopad na přirozené formy porodnictví. Novela stanovuje povinnost poskytovat péči pouze v místech oprávněných k poskytování zdravotních služeb, a zároveň pod hrozbou milionových pokut zakazuje porodním asistentkám pomáhat ženám při porodu mimo nemocnice.
„Hrozí, že ČR poruší své závazky plynoucí z mezinárodního práva. ESLP již v minulosti konstatoval, že rozhodnutí ženy o tom, kde přivede své dítě na svět, spadá do práva na respektování soukromého života. Stát má povinnost vytvářet podmínky pro to, aby právo na volbu místa porodu mohlo být bezpěčně realizováno a ne činit opak," říká Ondřej Liška, předseda Strany zelených.
Strana zelených prosazuje, aby byly porody doma možné a aby je také pojišťovny proplácely. Je potřeba umožnit přirozený porod vždy, když si to žena přeje a zdravotní stav matky i dítěte to umožní.
Návrh zákona o poskytování zdravotní péče navíc vznikl bez konzultací s odbornou veřejností a dalšími zainteresovanými skupinami, tedy mimo rámec moderních nároků na transparentní a demokratický legislativní proces.
Strana zelených zároveň vyjadřuje nesouhlas se záměrem vlády zrušit v roce 2014 kojenecké ústavy. Jakkoliv je alarmující, že ČR je stále na předních místech v počtu dětí, které jsou umisťovány do ústavní péče, zrušením ústavů hrozí, že se nemálo dětí může ocitnout na ulici. Není možné rušit kojenecké ústavy ve chvíli, kdy pěstounství a adopce dítěte je v Česku stále komplikovaným a zdlouhavým procesem. Nejprve by se vláda měla zasadit o zjednodušení procesů při osvojování dítěte a teprve poté s potřebnou citlivostí omezovat kapacity kojeneckých ústavů. Situaci by při současném scénáři totiž mohly v budoucnu zneužít soukromé subjekty, které by absenci kojeneckých ústavů a osudy bezprizorních dětí mohly vnímat jako mezeru na trhu a vytvářením vlastních privátních zařízení, kam by děti umístily, by za podstatně sníženého dohledu státu inkasovaly za svou „péči" velké finanční prostředky od státu.
„Podporujeme opatření, která přispějí k tomu, že děti, které nemohou být ve svých biologických rodinách, získají rodičovskou péči díky adopci nebo najdou domov u pěstounů. Stát však musí zajistit kvalitní péči i těm nejmenším dětem, pro které se novou rodinu nepovede najít," uvedla místopředsedkyně SZ Petra Kolínská.
##PROFIL 198##
Dále čtěte:
Liška (SZ): Problémy se sociálním vylučováním nás stojí 9 mld. ročně. Máme řešení
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zeleni.cz