Rychlý růst světové populace, především v Asii, a zvyšující se poptávka po potravinách může způsobit prudké zvýšení jejich cen a snižování jejich dostupnosti. Na tato rizika nebudeme moci zareagovat, pokud bude v České republice pokračovat úbytek orné půdy v průměru o 15 hektarů denně.
Jedním z hlavních důvodů tohoto úbytku je dlouhodobě změna účelu na stavební pozemky, ať už kvůli výstavbě rodinných či bytových domů, ale především kvůli výstavbě průmyslových areálů, skladů či velkoplošných obchodů. Nezpochybňuji pozitivní přínos pro regionální zaměstnanost, nicméně často se stává, že developeři ignorují spoustu bývalých průmyslových a nyní nepoužívaných areálů, tzv. brownfieldů, které by stačilo upravit. Aby se toto nestávalo, vláda přikročila od roku 2011 ke zvýšení odvodu za vynětí ze zemědělského půdního fondu, aby se úbytek půdy alespoň zmírnil. Připomeňme, že tyto odvody byly jedny z nejnižších v Evropě a zároveň se dlouhou dobu neměnily, tj. reálně se snižovaly.
To developerům zvýšilo náklady, proto se rozhodli lobbovat u některých poslanců, prostřednictvím kterých předložili pozměňovací návrh. Podle něj by se odvod u průmyslových areálů nejenže nesnížil na původní úroveň (před rok 2011), ale dokonce by od něj byli investoři úplně osvobozeni. Pokud by byl tento návrh přijat, znamenalo by to krok zpátky a zmaření naší snahy o záchranu půdy jako strategické suroviny a prostředku obživy pro naše zemědělce.
Jako předseda Zemědělského výboru jsem spolu se svými kolegy vyvinul značné úsilí v přesvědčování poslanců napříč politickým spektrem. Zdůrazňuji, že se nejedná otázku politickou, ale o záležitost zdravého rozumu. Jsem proto rád, že se nebezpečný návrh nakonec nepodařilo schválit. Domnívám se ale, že je pouze otázkou času, kdy se jej některé zájmové skupiny opět pokusí prosadit.
Rozumím, že vyšší odvod zvyšuje náklady developerů a jiných investorů. Nicméně je třeba je motivovat, aby investovali v celé řadě nevyužitých areálů, kde lze realizovat investici, aniž by muselo docházet k úbytku zemědělské půdy. Diskutujme také o jiných řešeních, např. určeme vyšší procento odvodu obcím, které pak budou moci investorům ulevit v odůvodněných případech třeba prostřednictvím daně z nemovitosti. Nesmíme však zapomínat na nutnost chránit naše přírodní bohatství a zachovat náš zdroj potravin.
Dále čtěte:
Lukša (TOP 09): Hrozí další úbytek zemědělské půdy
Ekologové varují před přílepkem zákona, který umožní zastavit ornou půdu
Farmáři možná získají zpět možnost kupovat půdu na splátky
##PROFIL 1586##
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: TOP 09