- V prvém případě se jedná o zařízení, která jsou obdobou výherních hracích přístrojů nebo interaktivních videoloterních terminálů prezentovaných jako nevýherní hrací přístroj.
- V případě internetových kiosků jde o zařízení obdobná samoobslužným terminálům obsahující v hlavní nabídce prohlížeč internetu včetně možnosti aktivního připojení s obdobnou nabídkou her, jako je tomu u nevýherního hracího přístroje, a možností připojit se na servery zahraničních nelegálních provozovatelů.
Pro oba druhy těchto zařízení je charakteristické, že nemají zabudovaný tzv. vypláceč výhry. Neumožňují tedy vyplácení výhry. I přes tuto skutečnost budou orgány státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi ve spolupráci s Policií České republiky kontrolovat, zda v konkrétních případech nedochází k obcházení loterního zákona formou skrytého vyplácení případné výhry.
Vzhledem ke zkušenostem v zahraničí a zaznamenání prvního případu možnosti obcházení loterního zákona, Ministerstvo financí upozorňuje, že v případě, kdy dochází k vyplácení výhry mimo uvedené přístroje (např. výhra je vyplácena obsluhou pohostinského zařízení), se vlastník těchto zařízení (provozovatel) i osoba, která provozuje pohostinské nebo restaurační zařízení, vystavuje možnosti postihu:
- za spáchání správního deliktu s pokutou až do výše 10 milionů Kč,
- za spáchání trestného činu za neoprávněné provozování loterie nebo podobné sázkové hry s trestní sazbou odnětí svobody až na 10 let.
Pokud bude v konkrétním případě existovat podezření na snahu vyhnout se platbě nově zavedeného odvodu z provozování loterií a jiných podobných her, budou o této skutečnosti informovány i orgány daňové správy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ministerstvo financí