Není se proto čemu divit, že trend označování „výrobků“ dle spotřeby dorazil i do jednoho z největších žroutů energie – do našich bytů a domů. A jak tomu v ČR u podobných zákonů bývá, velké „haló“ způsobila tato logická věc jen na Hradě, přestože energetické štítky mají velmi reálný smysl.
Cílem tohoto opatření je především pomoci srazit účty za teplo domácnostem či firmám tím, že budou všichni jednodušeji a rychleji vědět, kolik daný byt či dům spotřebuje energie. Mnoho lidí kupuje své bydlení na celý život a stát by měl svým občanům zjednodušit orientaci při nákupu i bez velkých technických znalostí. Navíc nejde o žádnou převratnou novinku – obdobným opatřením pro nové budovy je průkaz energetické náročnosti, který je již od roku 2009 povinnou součástí projektové dokumentace.
A o energetické úspory jde v tomto případě především, neboť vytápění našich obýváků zatěžuje nejenom naši peněženku, ale také naše životní prostředí. Mnoho domácností stále topí uhlím, jehož těžba devastuje krajinu, jeho spalování pak poškozuje naše zdraví a zvyšuje emise skleníkového plynu oxidu uhličitého. Štítky jsou proto velmi jednoduchým pomocníkem, jak zvýšit efektivitu využívání tepla, jak o trochu snížit závislost na fosilních palivech a také dát prostor čistšímu vzduchu pro naše dýchání.
Osobně se neobávám, že by štítkování mohlo nějak dramaticky zvýšit administrativní zátěž či ceny domů a bytů. Dotčení si často stěžují při jakékoliv změně, ale zapomínají, že drtivá většina obdobných změn přináší nové možnosti k dalšímu rozvoji podnikání a inovacím. Obecně největším globálním přínosem budou úspory v ušetřeném teple, což bude dáno i tím, že se pro mnohé stanou mnohem atraktivnějšími moderní domy či byty využívající aktuálně nejlepší technologie (pasivní, nízkoenergetické domy) zatímco méně efektivní bydlení bude nutit k investicím do rekonstrukcí (zateplení), a tím probudí návazné podnikání a i globálně pozvedne energetickou efektivitu. A namátkou třeba na příkladu ledniček je krásně vidět, jak štítkování přispělo k zavedení mnoha inovací a rapidnímu snížení spotřeby, zatímco ceny stagnují…
Závěrem je třeba dodat, že obor investic do zvýšení energetického standardu budov je velmi vhodným nástrojem na podporu růstu HDP a není mnoho dalších oborů se srovnatelně pozitivním dopadem na růst ekonomiky, příjmy státního rozpočtu i zaměstnanost. Myslím tedy proto, že ty štítky za to stojí…
Člen předsednictva Strany zelených, vedoucí energetické sekce
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zeleni.cz