Alarmující by mělo být zejména zjišění, že nejrychleji rostou platy manažerů a státních zaměstnanců, zatímco ti, kteří vytvářejí skutečné hodnoty, živnostníci a pracovníci soukromých firem, utřeli nos. Nabízí se otázka, jak chceme budovat prosperující ekonomiku, když střední třída, která je jejím motorem, vydělává na horentní platy manažerů a úředníků, jejichž přínos rozvoji státu je mnohdy, jemně řečeno, sporný.
Nespravedlnosti jsou ovšem vidět i na dalších úrovních. Rozdíl mezi platy ve stejných odvětvích v Praze a vzdálenějších regionech, například Karlovarském kraji, který má nejnižší mzdy vůbec, je do očí bijící a přitom jen těžko racionálně ospravedlnitelný. A to už vůbec nemluvím o nerovnosti platů mezi muži a ženami na totožných postech. Přestože jde o téma většiny politických stran, ženy mají pořád o 25 procent nižší výdělky než muži.
Prosperitu společnosti nelze budovat na ekonomické nespravedlnosti. Dokud se budeme utěšovat příznivými výsledky, nabízenými „vědeckou“ statistikou, a za neobjektivními čísly nebudeme ochotní vidět skutečný stav věcí, těžko můžeme opravdu pomoci lidem. A o to by mělo jít politikům především.
Mgr. Dagmar Navrátilová, poslankyně Parlamentu ČR
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: LIDEM