Navrátilová (VV): Mezi příjemci dávek a pracujícími by mohla být větší rovnováha

07.12.2011 12:24 | Zprávy

Příspěvek na živobytí nebude podléhat exekuci. Poslancům se totiž nepodařilo přehlasovat Senát, který zamítl novelu o pomoci v hmotné nouzi.

Navrátilová (VV): Mezi příjemci dávek a pracujícími by mohla být větší rovnováha
Foto: veciverejne.cz
Popisek: Dagmar Navrátilová

Pro zákon, zvedli ruku všichni poslanci Věcí veřejných, nakonec ale neprošel o 11 hlasů. „Pokračuje tak nerovnováha, kdy dávka na živobytí požívá větší ochrany než mzda," poznamenává poslankyně VV Dagmar Navrátilová.

„Hlasovali jsme pro úpravu, která by zrovnoprávňovala občany, kteří pracují s těmi, kteří pobírají sociální dávky. To je v souladu s naším programovým bodem nulové tolerance k příživníkům," uvedla členka Výboru pro sociální politiku Dagmar Navrátilová v souvislosti s večerním hlasováním o posledním bodu prvního dne 32. schůze poslanecké sněmovny. Tím byla novela o pomoci v hmotné nouzi, se kterou nesouhlasil Senát.

Tato novela měla zvýšit vymahatelnost dluhů například na nájemném nebo pokutách za rušení veřejného pořádku od příjemců dávek pomoci v hmotné nouzi.  Legalizovala možnost, aby jim obce exekuovaly dávky na živobytí s tím, že na pokrytí dluhů by použily rozdíl mezi životním a existenčním minimem. „Z praxe totiž známe spoustu paradoxních situací, kdy člověk na jedné straně pobírá dávky, ale zároveň nemá snahu splácet své dluhy na pokutách ve správním řízení nebo na poplatcích. Na jedné straně využívá svého práva na sociální podporu a na straně druhé neuznává povinnosti, které má," říká Dagmar Navrátilová.

Podle poslankyně VV by ani přijetím této úpravy nehrozilo, že by ti, u nichž by bylo rozhodnuto o exekuci dávky na živobytí, zůstali bez finančních prostředků. „Mohli by dále žádat například o příspěvek na bydlení, o dávku okamžité pomoci nebo o dávky ze systému státní sociální podpory," vysvětluje.

Tím, že parlament novelu neschválil, se prodlužuje současný stav, který podle Navrátilové znamená, že se dostávají do nerovného postavení příjemci dávek a ti, kteří se živí prací. „Lidé, kteří pracují, nemají v případě svých dluhů žádnou zvláštní ochranu.  Naproti tomu podle současné právní úpravy může pomoc v hmotné nouzi člověk pobírat bez vlastního přičinění a zároveň není postižitelný za své činy. A to není dobře. Věci veřejné kontinuálně tvrdí, že zákony musí platit pro všechny stejně," dodává Dagmar Navrátilová.

Dále čtěte:
Navrátilová (VV): Mladé rodiny to nemají lehké a podporu státu potřebují
Vladimír Dlouhý: Za krizi mohou i obyčejní lidé, kteří žili na dluh

##PROFIL 2284##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Auta

Dobrý den, četl jsem o té vaší aktivitě, jak chcete zachránit automobilový průmysl. Upřímně, myslíte, že EU ustoupí od toho nesmyslného zákazu aut se spalovacími motory? Myslíte, že je ČR na tento zákaz připravena? A chápete obavy obyčejných lidí, že prostě na elektroauta mít nebudou? Když už chce E...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Levice): A je to tu zas. Pravice nemá program. Začíná pracovat se strachem

6:03 Prokop (Levice): A je to tu zas. Pravice nemá program. Začíná pracovat se strachem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke kampani koalice Spolu.