Okamura: Stát musí pomoct obětem podvodů, lichvy a exekucí

06.11.2012 11:44 | Zprávy

Jako by se lavina utrhla, zaplavuje mě kvantum stížností občanů a proseb o pomoc. Jedním z největších problémů jsou exekuce.

Okamura: Stát musí pomoct obětem podvodů, lichvy a exekucí
Foto: Martin Kovář
Popisek: Tomio Okamura

Exekuce často do nebe volající - kdy dlužníci si dokonce nic nepůjčili, ale byli podvedeni - podvodník zfalšoval smlouvy a vzal auta na leasing nebo někdo ztratil doklady a jiný člověk na ně pak jezdil načerno tramvají. Nebo někdo osmdesátileté stařence nebo mírně retardované paní vnutil bezcenný vysavač či nádobí skoro za sto tisíc.

Samozřejmě nejsou v pořádku ani exekuce, kdy za skutečný dluh v řádu stokorun, tisíců až desetitisíců má dlužník naúčtované poplatky v řádu několika set tisíc. Když si někdo půjčí dvacet tisíc a nezvládá splácet, je to problém. Jenže když pak exekutor za takový dluh žádá 300 000 a dá do dražby dům za milion, pak je to zločin.

Co s tím? Od prvopočátku je jasné, že tady je třeba nějaké systémové řešení. Část problému se skrývá ve špatné práci justice a exekutorů, ale velká část problému je v absolutní neznalosti a bezbrannosti dlužníků - obětí vyděračů. Většina z postižených totiž není objektivně schopna řešit kvalifikovaně právní spor. Nemá peníze na právní služby a přiznejme - nemá k nějakému praktickému uvažování a hledání řešení třeba ani duševní schopnosti. Můžeme se zlobit na babku, že podepsala smlouvu, kterou nečetla a převzala pár hrnců, ale takový člověk je velmi snadno manipulovatelný a skutečně už nezvládá být racionální. A to platí i o jiných, mladších lidech. Ne každý má shůry dáno. Ostatně řešil jsem také několik právních kauz - včetně exekuce, kterou na mě naprosto neoprávněně chtěla uvalit Česká televize.  Myslím, že bez právníků bych byl bezradný. Tím spíš, že třeba i ve zcela jasném sporu třeba s paní Tachecí soud rozhodl naprosto šokujícím způsobem a zcela jasnou lež označil za právo novináře domýšlet si moje myšlenky.

První, co člověka napadne, je, že je třeba změnit nějak zákony - ale kupodivu není třeba. Už dnes, respektive stále, platí zásadní, ale veřejnosti neznámý paragraf 39 občanského zákona, který zcela jasně říká, že "Neplatný je právní úkon, který svým obsahem nebo účelem odporuje zákonu nebo jej obchází anebo se příčí dobrým mravům." Jinými slovy i platné rozsudky, které  jsou ale prokazatelně nespravedlivé, jsou z pohledu zákona neplatné. Pokud jste obětí podvodu a máte platit dluhy za podvodníka, tak každý rozsudek, který by takovou lumpárnu nařizoval, je neplatný. To se totiž příčí dobrým mravům až běda.

Samozřejmě platí také, že pokud Vám za deset pokut po několika stovkách napočítá exekutor svou odměnu 10 x 15 až  20 tisíc, pak je to nejen v rozporu s dobrými mravy, ale nově, pokud vím, také i v rozporu s rozsudky několika obecných soudů a údajně i s rozsudkem Ústavního soudu. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomio Okamura

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Dočkáme se změny Zelené dohody?

Dobrý den, frakce Patriotů navrhovala zařadit na program jednání pléna EP bod věnovaný nutnosti změnit Green Deal. Vy jste prý byli proti. Proč? Vy si nemyslíte, že je revize nutná? A i kdyby projednání prošlo, je vůbec reálné, že se jako většina politiků v EU probudí a dočkáme se změny? Podle mě se...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Jurečka: V ANO hlavně slíbit všechno, aby byly hlasy. Zájem o budoucnost země nula

22:31 Ministr Jurečka: V ANO hlavně slíbit všechno, aby byly hlasy. Zájem o budoucnost země nula

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke slovům Aleše Juchelky (ANO) pro Seznam Zprávy, kde…