P. Svoboda: Z lichvy a exekucí se stal perfektně organizovaný zločinný byznys
07.03.2012 11:35 | Zprávy
V reakci na jednání vlády o tématu lichvy a exekucí místopředseda KDU-ČSL pro spravedlnost a zahraniční politiku Pavel Svoboda shrnul stanovisko strany k této otázce: „Jakékoliv omezení lichvy a zneužívání exekucí je samozřejmě vítáno, ale vláda udělala málo. Tento závažný společenský problém začíná nabývat pro stát riskantních rozměrů, zejména v sociálně slabých regionech.
reklama
Existují náznaky různých forem organizovaného zločinu, kde dochází k umělému propojení světa lichvářů a světa exekutorů. Lichváři zneužívají podlými právními triky nízkou finanční gramotnost zejména starších lidí a manipulují je do situací už s úmyslem exekučně jim obstavit starobní důchod nebo sociální dávky. O půjčky, které jsou těmto lidem nabízeny, zde vůbec nejde, jde o manipulativní manévr za účelem vyvolání exekuce.“
V současnosti české firmy získávají úroky až 3000 % RPSN a stát to toleruje. Česká správa sociálního zabezpečení v dubnu 2012 evidovala 65 tisíc starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů, na něž byla uvalena exekuční srážka. KDU-ČSL zaznamenala ve statistikách i nárůst osobních bankrotů cca 60 % oproti loňsku.
KDU-ČSL nabízí vládě k úvaze vlastní stanovisko k tomuto sociálně destabilizačnímu jevu. Vychází z toho, že nový občanský zákoník prohlásil lichvu za protiprávní. § 218 trestního zákoníku říká, že lichva je trestný čin, a trestá ji odnětím svobody od 2 do 8 let.
Problémem zůstává definice „hrubého nepoměru“ mezi jistinou a skutečným plněním a také dodatečné podmínky v lichvářských smlouvách, které odporují dobrým mravům. Vláda by neměla vynalézat extrémně složitá řešení, ale inspirovat se praxí evropských států, kde ochrana lidí před lichvou funguje. Hranice lichvy je zde stanovena jako procentuální odchylka od průměrných tržních úroků anebo je maximální hranice u spotřebních úvěrů 15 % (Švýcarsko).
Proto KDU-ČSL požaduje v ochraně občanů před lichvou a divokými exekucemi následující opatření:
− zákaz reklamy na půjčky s nepřiměřeným úrokem – nad 20 % RPSN, zákaz těchto půjček, povinnost tzv. standardní úvěrové smlouvy (typ písma, podmínky atd.).;
− minimalizaci rozhodčích doložek u smluv o spotřebitelském úvěru (lidé jsou vydáni na milost a nemilost komerčnímu rozhodci, kterého zaplatí protistrana);
− zavedení principu teritoriality při určení exekutora – aby se zamezily zbytečné výdaje spojené s dopravou a časem stráveným na cestě exekutora z jiného regionu;
− zamezení excesů v oblasti nákladů řízení a odměn advokátů a exekutorů;
− zakotvení povinnosti předžalobní výzvy.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.