Zcela perfidně jsem prý radil Američanům, jak to mají udělat, aby radar byl lépe přijat voliči a členy ČSSD. Diplomaté USA - a tam, kde nestačí jejich fantazie i některá česká média - fabulují o tom, jak rád bych ten radar v Brdech měl. Jenže jsem to rafinovaně nikdy nedal veřejně najevo. Zapomněl jsem se o tom zmínit v ČSSD i před vlastními voliči. Vůbec nic jsem pro to neudělal konkrétně. Kdo něco chce, se chová jinak.
Při kvalitě americké diplomatické služby (vysoké diplomatické funkce jsou rozdělovány v rámci tzv. dělby kořisti vítěznou stranou z prezidentských voleb) bez kariérních diplomatů je vždycky potřeba při argumentaci používat velmi racionálních a pochopitelných argumentů. Vysvětloval jsem proto ambasadorům USA i americkým politikům s nimiž jsem mluvil v letech 2006 - 2009 mnohokrát, proč vlastně ČSSD nemůže podpořit umístění protiraketového systému USA u nás a v Polsku. Na tom opravdu není nic osobního.
Vysypal bych ty důvody i po letech znovu z rukávu, ale v depeších z americké ambasády se v zásadě také objevují (ten, kdo by z této chyby ČSSD politicky profitoval by byla KSČM; česká veřejnost byla ve velké většině proti; všechny středoevropské soc. dem. strany byly proti atd.). Všechny tyto a další důvody pro odmítnutí radaru jsem mnohokrát opakoval také veřejně.
Opravdu jsem necítil vůči USA a jejich radaru osobní a emotivně zabarvený odpor, ale trpělivě jsem vršil při jednáních s Američany - našimi spojenci - racionální důvody, proč ČSSD radar nemůže podpořit. Řekl jsem také - Američanům i veřejně - že se odmítavá pozice ČSSD může v budoucnu změnit. Je vždycky dobré a odpovědné si nechat otevřená zadní vrátka. Pokud by se např. ukázalo, že Irán má k dispozici balistické rakety schopné zasáhnout nás i naše spojence. Dodnes žádné balistické rakety Irán nemá. Rozhodnutí ČSSD proti radaru tedy bylo správné. Antirakety nebyly a nejsou potřeba. Postoj ČSSD, pokud jde o radar, byl jasný a principiální. A pokud jde o mě, v případě, že bych chtěl radar prosazovat, choval bych se nepochybně zcela jinak v rámci ČSSD i na veřejnosti.
Podle logiky autorů depeší i jejich interpretů jsem něco jiného říkal Američanům a něco jiného jsem dělal. Dělal jsem v čele ČSSD vše v zájmu občanů ČR, radar tady nestojí a stát ani nebude. To je výsledek zejména politiky ČSSD v letech 2006 - 2009 a tu jsem v té době vedl já. A jestli si Američané mysleli, že jsem pro radar, je mně dnes úplně jedno. Je to jen smutné svědectví o kvalitě jejich diplomatické služby.
Dále čtěte:
Paroubek: Na zveřejněných depeších mne zaráží spíše to, co v nich není
Američtí diplomaté o Klausovi: Pyšný intelektuál, který přehlíží ostatní
##PROFIL 221##
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz